Trwa ładowanie...
d1e7820

Wołodymyr Hrojsman: korytarz do miejsca katastrofy boeinga ma zostać zachowany

Trójstronna grupa kontaktowa zdecydowała w czwartek w Mińsku, że korytarz, którym tego dnia eksperci międzynarodowi dotarli na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy, zostanie zachowany - przekazał wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

Share
d1e7820

- W ramach grupy kontaktowej ustalono, że wzdłuż tego korytarza, który sprawdziła dziś misja OBWE wraz z partnerami z Holandii i Australii, nie będą prowadzone przez rebeliantów żadne działania bojowe. I taką decyzję podjęto dziś w ramach trójstronnej grupy kontaktowej - oświadczył w Kijowie Hrojsman, który kieruje ukraińską państwową komisją do badania przyczyn katastrofy Boeinga 777 linii Malaysia Airlines.

Obecny na briefingu przewodniczący specjalnej misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan liczy na możliwość codziennej bezpiecznej pracy międzynarodowych ekspertów w miejscu katastrofy boeinga w obwodzie donieckim.

- Mamy nadzieję, że nasz zespół będzie mógł przez kolejne dwa-trzy tygodnie docierać tam codziennie, żeby prowadzić dochodzenie - powiedział turecki dyplomata. Nie był w stanie, jak pisze Interfax-Ukraina, skomentować doniesień o rosyjskich ekspertach, którzy mieli jakoby się udać na miejsce katastrofy, ani powiedzieć, czy międzynarodowi eksperci będą współpracować z rosyjskimi.

Apakan oświadczył, że teraz pracował tam zespół z Holandii i Australii, i że na miejscu chce się jak najszybciej znaleźć delegacja malezyjska.

d1e7820

OBWE poinformowała, że tego dnia po raz pierwszy od niemal tygodnia na miejsce katastrofy lotu MH17 udało się dotrzeć zespołowi holendersko-australijskich ekspertów wraz z obserwatorami OBWE. W ostatnich dniach dostęp do tego miejsca uniemożliwiały toczące się walki między prorosyjskimi rebeliantami a siłami zbrojnymi Ukrainy.

W stolicy Białorusi Mińsku doszło w czwartek do spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego. W spotkaniu, jak poinformowała państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA, wzięli też udział przedstawiciele prorosyjskich separatystów. Na spotkanie przybyli były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow oraz przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini.

Wicepremier Ukrainy Hrojsman poinformował, że grupa kontaktowa w Mińsku uzgodniła też, że znajdujący się na terenie kontrolowanym przez separatystów wagon z rzeczami ofiar katastrofy boeinga zostanie przekazany komisji do badania przyczyn katastrofy.

Hrojsman powiedział, że strona ukraińska domaga się, by wagon ten został przemieszczony na teren pod kontrolą ukraińskiego wojska, a rzeczy - przekazane komisji do badania przyczyn katastrofy. - Na razie, niestety, tak się nie stało, lecz grupa kontaktowa zapewnia, że stanie się to w ciągu dwóch dni - powiedział wicepremier.

d1e7820

Podziel się opinią

Share
d1e7820
d1e7820
Więcej tematów