ŚwiatWolne związki wymagają szybkich plemników

Wolne związki wymagają szybkich plemników

Im bardziej skłonny do seksu z licznymi partnerami jest dany gatunek, tym szybciej pływają i silniej prą do przodu jego plemniki - informuje "New Scientist".

27.07.2007 19:35

Zespół Jaclyn Nascimento z University of California w San Diego badał próbki spermy pobrane od ludzi, goryli, szympansów i rezusów. W przypadku szympansów i rezusów próbki pobrano za pomocą sztucznych pochew, podczas gdy goryle nauczono, by wymieniały próbki spermy na cukierki.

Naukowcy rozcieńczyli próbki spermy i mierzyli aktywność poszczególnych plemników. Zastosowali specjalny algorytm do śledzenia prędkości danego plemnika na podstawie śledzenia położenia jego główki.

Okazało się, że ludzkie plemniki osiągają około 0,2 kilometra na godzinę - co jest wartością zgodną z wcześniej uzyskanymi rezultatami. Natomiast w przypadku szympansów i rezusów, które bardzo często zmieniają partnerów, plemniki mknęły z prędkością 0,7 kilometra na godzinę. W przypadku względnie monogamicznych goryli (ich samice kopulują zwykle tylko z jednym samcem) plemniki miały prędkość 0,1 kilometra na godzinę - jak mówi Nascimento - "śmiesznie wolno".

Naukowcy zmierzyli także siłę, z jaką prą do przodu plemniki, wykorzystując laserowy przyrząd zwany "świetlną pincetą". Jeśli plemnik wytwarzał odpowiednio duża siłę, mógł pokonać opór "pincety" i przesunąć się naprzód. W przeciwnym przypadku pozostawał w miejscu. I tym razem najlepszy wynik - około 50 pikonewtonów (bilionowych części newtona) osiągnęły plemniki szympansów i rezusów. Ludzkie plemniki wytwarzały siłę 5 pikonewtonów, plemniki goryli- marne 2 pikonewtony.

Według Nascimento wyniki badań sugerują, że plemniki małp, takich jak szympansy, muszą się bardziej spieszyć, aby ubiec współzawodników - w ciągu zaledwie godziny szympansica może mieć bliskie kontakty z wieloma samcami. W przypadku goryli dominujący samiec ma do swojej dyspozycji cały harem samic i nie musi się obawiać konkurencji na poziomie plemników.

Szybkość i siła, z jaką poruszają się plemniki, wynika w dużej części z działania wewnętrznych struktur, które dostarczają energii do poruszania się ich wici. W przypadku ludzi mogą na nią wpływać niektóre związki - na przykład kofeina czy leki na impotencję.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)