Wolne oprogramowanie szansą dla Polski?
Szybkie i tanie przeprowadzenie
informatyzacji i rozwój sektora usług informatycznych są jednymi z
celów Narodowej Strategii Rozwoju Wolnego Oprogramowania. Projekt
strategii zaprezentowano w piątek w Ministerstwie Nauki i
Informatyzacji w Warszawie.
Wolne oprogramowanie, zwane także open source, tzn. o dostępnym kodzie źródłowym, w przeciwieństwie do programów komercyjnych, umożliwia swobodne wykorzystanie programów lub systemów operacyjnych, bez konieczności zakupu ich licencji. Użytkownicy mają dostęp do ich kodów źródłowych - pierwotnej bazy programowej, którą mogą rozbudowywać i unowocześniać.
Zdaniem przewodniczącego Forum Rozwoju Wolnego Oprogramowania, Adama Dawidziuka, wprowadzenie modelu wolnego oprogramowania jest m.in. szansą na obniżenie kosztów informatyzacji, ułatwienie dostępu do sieci komputerowych i ich zasobów instytucjom, firmom i obywatelom. Jego zdaniem spowoduje to m.in. wzrost poziomu wykształcenia kadry technicznej związanej z informatyką, ożywienie rynku usług informatycznych oraz powstawanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Twórcy projektu strategii zakładają w przyszłości m.in. funkcjonowanie serwera zawierającego bezpłatne pakiety wolnego oprogramowania, które można by stosować np. w administracji, urzędach, szkolnictwie, medycynie i w domowych komputerach. W projekcie zapowiedziano także stworzenie bazy szkoleń dla osób chcących korzystać z oprogramowania niekomercyjnego. Byłyby to zarówno szkolenia tradycyjne jak i internetowe programy szkoleniowe.
Działania prowadzone przez Polskę w zakresie informatyzacji wynikają bezpośrednio z zaleceń, jakie Unia Europejska skierowała do państw kandydujących i członkowskich, zapisanych m.in. w "Stategii Lizbońskiej".
Osoby, które chcą złożyć swoje propozycje dotyczące Narodowej Strategii Rozwoju Wolnego Oprogramowania, mogą przesyłać je drogą elektroniczną na adres: nsrwo@frwo.linux.org.pl