"Wokół Wita Stwosza"
Dwa odkryte niedawno wybitne dzieła Wita Stwosza
- płaskorzeźba "Modlitwa Chrystusa w Ogrojcu" i Chrystus
Ukrzyżowany - są prezentowane na wystawie "Wokół Wita Stwosza",
otwartej w Muzeum Narodowym w Krakowie.
30.03.2005 | aktual.: 30.03.2005 17:26
Obok prac mistrza na ekspozycji urządzonej w Kamienicy Szołayskich można zobaczyć rzeźby i obrazy innych artystów, tworzących pod wpływem Stwosza - jego uczniów, naśladowców i tych, dla których jego twórczość była jedynie odległą inspiracją. Dzieła wypożyczono z blisko 30 kościołów i muzeów w Polsce.
Płaskorzeźba "Modlitwa Chrystusa w Ogrojcu" z kościoła w Ptaszkowej koło Nowego Sącza była dotąd przypisywana nieznanemu uczniowi Stwosza. Dwa lata temu konserwatorzy Magdalena i Stanisław Stawowiakowie usunęli z niej przemalowania i zobaczyli wspaniałe dzieło Mistrza.
"Chrystus Ukrzyżowany", pochodzący z ołtarza w kościele w podkrakowskich Iwanowicach, także był przez lata uważany za pracę ucznia Stwosza. "Na podstawie analizy stylistycznej wiadomo, że oba te dzieła wykonał Wit Stwosz. Świadczą o tym m.in. szybkie operowanie dłutem, pełne, bardzo plastyczne wymodelowanie postaci i niezwykły realizm w ich przedstawieniu" - mówił dziennikarzom kurator wystawy, Adam Organisty.
Jego zdaniem, fascynujący w twórczości Stwosza jest właśnie szczególny realizm jego rzeźb. "Realizm podkreślony aż do ekspresji. On wyniósł postaci z ulicy na ołtarz" - podkreślił kurator.
Autorom wystawy zależało jednak na tym, by pokazać, że Wit Stwosz nie był jedynym wybitnym artystą - rzeźbiarzem tworzącym w Małopolsce. Stąd szeroka prezentacja rzeźby małopolskiej powstałej w latach 1480-1530.
W krakowskim Muzeum Narodowym można zobaczyć jak twórczością Stwosza byli zainspirowani współcześni mu artyści na Spiszu, Śląsku i Pomorzu oraz twórcy w wieku XIX i XX, m.in. Jan Matejko, Wojciech Gerson, Leon Wyczółkowski i Tadeusz Kantor. Ekspozycję uzupełniają detale architektoniczne i wyroby rzemiosła artystycznego: kielichy, monstrancje, relikwiarze, ornaty.
Wystawa potrwa do 3 lipca.
Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog i przygotowany specjalnie dla dzieci przewodnik poświęcony Stwoszowi. W maju w Krakowie odbędzie się czterodniowa, międzynarodowa konferencja naukowa "Wokół Wita Stwosza" z udziałem znawców jego życia i twórczości.