Trwa ładowanie...
d1rgamn
15-11-2003 00:30

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 mają szansę?

Apetyt fiskusa może zniweczyć udział bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych w offsecie wynegocjowanym z Amerykanami. Skomplikowałoby to sytację zakładom lotniczym, ale... nic też wówczas nie dostanie fiskus - pisze "GP".

d1rgamn
d1rgamn

Istnieją jednak prawne możliwości umorzenia WZL podatku za transfer technologii w ramach umowy offsetowej. To opinia niezależnych fachowców.

Dziennik przypomina, że Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 porozumiały się z kanadyjską firmą ATC w sprawie remontu 9- i 10- osobowych "taksówek powietrznych".

W ciągu 10 lat modernizację ma przejść tutaj 300 tego typu cywilnych maszyn. To część tzw. offsetu, uzgodnionego z koncernem Lockheed Martin, który dostarczy polskim wojskom lotniczym amerykańskie myśliwce F-16. Kontrakt z Kanadyjczykami otworzy zakładom drogę na rynek samolotów cywilnych, zapewni pracę 600- osobowej załodze oraz umożliwi pozyskanie nowych technologii.

Tymczasem resort finansów twierdzi, że WZL nr 2 będą musiały jednorazowo opłacić podatek dochodowy i VAT od transferu technologii, w wysokości kilkunastu milionów zł. Firma tych pieniędzy nie ma. Dyrektor przedsiębiorstwa, pułkownik Jan Żuk podkreśla, że jeśli ministerstwo nie zmieni stanowiska, on zrezygnuje z kontraktu na remont taksówek powietrznych.

Ostatnio Wojskowe Zakłady Lotnicze poprosiły o pomoc i interpretację przepisów wyspecjalizowaną kancelarię Witolda Modzelewskiego, byłego sekretarza stanu w MF, odpowiedzialnego za podatki pośrednie. "W obszernej opinii wyjaśniono, że resort może nałożyć podatek, albo go umorzyć. Wszystko zależy od woli urzędnika" - tłumaczy pułkownik Żuk.

d1rgamn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgamn
Więcej tematów