Trwa ładowanie...
d3k9k9o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wojna z tzw. Państwem Islamskim. Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się wysłać siły do Syrii. Wojsko sunnickie chce odbić ar-Rakkę

• Zjednoczone Emiraty Arabskie wyślą do Syrii specjalne siły wojskowe
• Wspomogą oni sunnitów walczących o odzyskanie miasta ar-Rakka
• USA będą kontynuować działania w Syrii - powiedział minister obrony Ash Carter
• ar-Rakka uznawana jest za stolicę tzw. Państwa Islamskiego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojna z tzw. Państwem Islamskim. Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się wysłać siły do Syrii. Wojsko sunnickie chce odbić ar-Rakkę
(PAP/EPA)
d3k9k9o

Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się wysłać do Syrii swoje siły specjalne, aby wspomóc sunnickie oddziały walczące o odzyskanie miasta ar-Rakka uznawanego za stolicę Państwa Islamskiego (IS) - poinformował minister obrony USA Ash Carter.

Carter ogłosił tę wiadomość po zakończeniu spotkania z ministrem obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odmówił jednak podania szczegółów, w tym dokładnej liczby żołnierzy jakie to państwo Zatoki Perskiej ma wysłać do Syrii. Powiedział jedynie, że wezmą oni udział w działaniach kierowanych przez USA i wspomaganych przez siły specjalne Arabii Saudyjskiej, a mających doprowadzić do wyszkolenia sunnickich bojowników chcących odbić z rąk IS ar-Rakkę.

Carter podkreślił jednocześnie, że Amerykanie będą kontynuować działania przeciwko IS w Syrii mimo ogłoszonego w Monachium zawieszenia broni.

d3k9k9o

- Nie ma rozejmu w walkach z ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - dawna nazwa IS). Jesteśmy co do tego przekonani - mówił Carter w Brukseli.

Światowe mocarstwa osiągnęły w Monachium porozumienie w sprawie planu, który ma doprowadzić do wstrzymania działań wojennych i przełamać impas w syryjskim konflikcie. Ustalony przez szefów dyplomacji plan przewiduje, że w ciągu tygodnia rozpocznie się stopniowe ograniczanie działań wojennych. Poinformowano także o osiągnięciu porozumienia ws. dostarczenia pomocy humanitarnej do oblężonych miast w Syrii. Carter zaznaczył jednak, że Amerykanie nie wezmą udziału w tych dostawach.

Wcześniej w tym tygodniu szef saudyjskiego MSZ Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir zapowiedział, że jeżeli międzynarodowa koalicja dowodzona przez USA zdecyduje się wysłać do Syrii wojska lądowe, wtedy Arabia Saudyjska będzie gotowa oddelegować na potrzeby operacji swoje siły specjalne.

Według oficjalnych danych od początku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób; kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojną.

d3k9k9o

Podziel się opinią

Share

d3k9k9o

d3k9k9o
Więcej tematów