Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Zwrot akcji na szczycie NATO. Biden komentuje ruch Erdogana [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 126. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO oraz za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża. - Chcę panu podziękować szczególnie za to, czego pan dokonał w sprawie Szwecji i Finlandii i niesamowitą robotę, którą wykonuje pan w sprawie wywozu zboża z Ukrainy - powiedział Biden podczas spotkania z tureckim prezydentem w kuluarach szczytu NATO w Madrycie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganPrezydent USA Joe Biden i prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganŹródło: EPA, PAP, fot: Juan Carlos Hidalgo
d1mpx44
d1mpx44

  • Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO oraz za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża. Odniósł się w ten sposób do wtorkowego porozumienia trójstronnego, wedle którego Turcja zgodziła się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO m.in. w zamian za obietnicę ekstradycji Kurdów podejrzewanych o terroryzm.

  • Ministerstwo Obrony poinformowało, że odbyła się zakrojona na dużą skalę wymiana więźniów z Rosją. Uwolniono 144 obrońców Ukrainy. Wśród nich jest 95 obrońców Azowstalu, w tym 43 żołnierzy pułku Azov. Była to największa jak do tej pory wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją. Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że  najmłodszy zwolniony żołnierz ma 19 lat, a najstarszy 65. Większość z nich ma poważne obrażenia. Wszystkim udzielana jest pomoc medyczna i psychologiczna. 

  • Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że decyzja Bułgarii o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów została podjęta nie przez władze w Sofii, a "z rozkazu sił zewnętrznych, które starają się nastawić państwa europejskie przeciwko Rosji i cynicznie manipulować niepodległymi rządami".

  • Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy żołnierzy Putina. - Z materiałów (…) wynika, że rzeczywistość w szeregach rosyjskiej armii daleka jest od propagandowych przekazów. Wśród żołnierzy narasta frustracja i strach przed udziałem w kolejnych walkach. Wielu z nich podejmuje kroki służące uniknięciu dalszego zaangażowania w działania militarne przeciwko Ukrainie - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

  • Deputowany Dumy Państwowej Rosji Michaił Dielagin powiedział w rządowej telewizji, że Ukrainę należy pozbawić energii elektrycznej, a także zniszczyć mosty i tunele, przez które jest transportowana broń z Zachodu.

Trwa łączenie
22:38, 29.06.2022

Zgoda na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO oraz ulokowanie w Polsce  stałego dowództwa V Korpusu wojsk lądowych USA, to decyzje ważne dla  bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki - oświadczył  wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

22:16, 29.06.2022

Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski przekazał informację o zerwaniu kontaktów z Syrią po uznaniu przez władze tego kraju separatystycznych republik we wschodniej Ukrainie.

22:12, 29.06.2022

"Zatwierdzimy nową Koncepcję Strategiczną NATO, potwierdzającą jedność i zdolność naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Ponieważ atak przeciwko jednemu jest atakiem przeciwko wszystkim" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden po obradach w pierwszym dniu szczytu NATO. 

22:09, 29.06.2022

Ukraińskie służby opublikowały zdjęcia z wymiany jenieckiej ze stroną rosyjską. Do Ukrainy wróci 144 żołnierzy pojmanych przez Rosjan.


22:06, 29.06.2022

Wirtualna Polska uruchomiła tuż po inwazji Rosji na Ukrainę serwis vpolshchi.pl. To portal w języku ukraińskim dla naszych gości. Pokażcie go znajomym z Ukrainy. 

22:05, 29.06.2022

Na prezydenckim profilu opubklikowano zdjęcie z podpisem: "Głowy państw oraz szefowie rządów państw w Muzeum Prado".

21:35, 29.06.2022

Prezydent Andrzej Duda powinien był na szczycie NATO zgłosić postulat stałej obecności co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce - powiedział lider PO Donald Tusk. Przypomniał, że propozycję taką sformułowali niedawno i przekazali rządzącym politycy Platformy.

21:19, 29.06.2022

Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Wymienił przy tym cechy charakterystyczne polskich Krabów, takie jak zasięg do 40 km i zdolność do oddawania sześciu strzałów na minutę, a także możliwość strzelania seriami.

21:10, 29.06.2022

Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi - powiedziała portalowi Suspilne Tetiana Charko, siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli. - Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić - podkreśliła. - To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę - dodała Charko, która reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu.

20:51, 29.06.2022

Handel przez Litwę z Kaliningradem może wrócić do normy w ciągu kilku dni - podaje agencja Reuters, powołując się na dwa źródła. Europejscy urzędnicy zbliżają się do kompromisowego porozumienia z państwem bałtyckim, aby rozładować spór z Moskwą. 

20:40, 29.06.2022

Renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa jest konieczna, bo ostatni generalny remont cmentarza był przeprowadzony ponad 20 lat temu. Jest dobra wola z obu stron, złożyliśmy już wniosek, więc renowacja zostanie szybko przeprowadzona - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który przebywał w środę z delegacją w Lwowie. 

20:19, 29.06.2022

W Rumunii przewrócił się pociąg z ukraińskim zbożem. 

20:09, 29.06.2022

Pięć osób poniosło śmierć, a pięć zostało rannych w środę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Mikołajów - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz. Do zmasowanego ostrzału rakietowego doszło około godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce). Jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy dom mieszkalny. Zniszczone zostały piętra od drugiego do czwartego, a odłamki uszkodziły także okoliczne domy.

20:00, 29.06.2022

Nadal oceniamy, że celem Rosji jest zajęcie większości Ukrainy, jednak rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy - oświadczyła Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Dodała, że według służb żadna ze stron nie będzie w stanie dokonać przełomu w wojnie, a Ukraina może odzyskać małą część terytorium na południu.

19:41, 29.06.2022

Siły rosyjskie usiłują zablokować Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i przejąć kontrolę nad trasą z tego miasta do  Bachmutu w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Lisiczańsk to ostatnie duże miasto w obwodzie ługańskim, kontrolowane przez siły ukraińskie. 

19:33, 29.06.2022

Ratownicy wydostali labradora za zniszczonego budynku w Mikołajowie na południu Ukrainy. Pies utknął  w zbombardowanym mieszkaniu na 3. piętrze domu. O tym, że pies został w mieszkaniu, poinformował ratowników jego właściciel, który wcześniej został stamtąd ewakuowany po drabinie. Aby wydostać psa, potrzebny był bardziej skomplikowany sprzęt, sprowadzono więc dźwig z podnoszonym balkonikiem.

19:26, 29.06.2022

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO.  

19:17, 29.06.2022

Rosjanie chcą wysłać nauczycieli z Krymu do pracy w innych okupowanych miastach Ukrainy. W szczególności chodzi o regiony Chersonia i Zaporoża. Dyrektorzy szkół na Krymie mają sporządzić listy nauczycieli do 1 lipca. 

19:10, 29.06.2022

Rosyjskie wojska uderzyły w region Odessy dwoma pociskami manewrującymi. 

19:00, 29.06.2022

Stany Zjednoczone umieściły na "czarnej liście" firmę z Uzbekistanu, która pomogła Rosji obejść sankcje. 

18:50, 29.06.2022

Brytyjski miliarder Richard Branson wyraził zainteresowanie w czasie wizyty w Ukrainie projektem nowego samolotu Mrija i współpracą w sferze kosmicznej - oznajmił szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Gigantyczny samolot transportowy Mrija został zniszczony w wyniku ataku wojsk rosyjskich. 

18:39, 29.06.2022

Ambasada Szwecji w Warszawie opublikowała oświadczenie nt. decyzji państw sojuszu o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do NATO. 

18:29, 29.06.2022

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął skargę Ukrainy przeciwko Rosji. Kijów oskarża Moskwę o militarną agresję, ataki na ludność cywilną i inne naruszenia praw człowieka.

18:19, 29.06.2022

Rzeźba Jeffa Koonsa została sprzedana na aukcji za 11,5 mln dolarów. Fundusze będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

18:14, 29.06.2022

Ministrowie kultury krajów Europy Środkowej podpisali w środę w Operze Lwowskiej deklarację pomocy Ukrainie. Dokument przewiduje utworzenie funduszu na odnowę kultury i pomoc artystom w Ukrainie. 

18:08, 29.06.2022

Wszyscy mamy świadomość, że sytuacja w Ukrainie jest niezwykle krytyczna. Zagrożenie ze strony Rosji narasta. Oczekiwaliśmy, że w Madrycie strona polska będzie efektywnie ubiegała się o takie decyzje, które wyraźnie zwiększą polskie bezpieczeństwo - powiedział w środę lider PO Donald Tusk. - Decyzje przywódców państw NATO i prezydenta Stanów Zjednoczonych są zdecydowanie pozytywne - ocenił. (...) Jeżeli rzeczywiście to, o czym się dowiedzieliśmy dzisiaj, to były wszystkie polskie postulaty, to naprawdę jestem tym bardzo zaniepokojony - mówił lider PO.

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mpx44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1mpx44
Więcej tematów