Wojna w Ukrainie. Niepokojące informacje z Moskwy. Grożą atakiem na Kijów [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 49. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Moskwa grozi atakami na "centra dowodzenia" w Kijowie, kłamiąc, że Ukraińcy dokonują ataków i aktów sabotażu na terenie Rosji, stąd możliwość odwetu. "Moja administracja zezwala na przekazanie dodatkowych 800 mln dolarów na broń, amunicję i inną pomoc dla bezpieczeństwa dla Ukrainy" - przekazał prezydent USA Joe Biden po rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Absurdalne słowa Kremla. "Rosyjskie Ministerstwo Obrony widzi próby sabotażu i uderzeń wojsk ukraińskich na obiekty znajdujące na terenie Federacji Rosyjskiej. Jeśli takie incydenty będą się powtarzać, Siły Zbrojne Rosji uderzą w ośrodki decyzyjne, w tym również te w Kijowie, z czym armia rosyjska do tej pory się wstrzymywała" - przekazał rosyjski resort obrony.
- • Doradca w Kancelarii Prezydenta Ukrainy Aleksiej Arestowicz potwierdził, że rosyjski krążownik Moskwa, który 24 lutego zaatakował Wyspę Węży, płonie na morzu. Okręt został trafiony dwoma ukraińskim rakietami Neptun.
- • Prezydent Biden zadzwonił do prezydenta Zełenskiego, by poinformować go na temat kontynuowanego wsparcia USA dla Ukrainy. "Moja administracja zezwala na przekazanie dodatkowych 800 mln dolarów na broń, amunicję i inną pomoc dla bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym także na systemy artyleryjskie, pociski artyleryjskie i transportery opancerzone" - przekazał prezydent USA w wydanym oświadczeniu.
- • "Ma skłonność do zdrady, kłamstwa i oszustwa: odmówił udziału w specjalnej operacji wojskowej w ŁRL, DRL i w Ukrainie" - coraz częściej stempel o takiej treści odnaleźć można w rosyjskiej dokumentacji wojskowej. "Fakt, że jest taka pieczątka, może wskazywać, że odmowy w rosyjskim wojsku zdarzają się częściej" - ocenia dziennikarka "Washington Post" Mary Ilyushina.
- • Andrzej Duda przebywał z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie. Paweł Szrot, szef Kancelarii Prezydenta przekazał, że celem wizyty prezydentów jest wsparcie Ukrainy - symboliczne poprzez obecność, ale też polityczne i materialne.
Niezależna misja ekspercka powołana pod auspicjami OBWE przedstawiła raport dokumentujący łamanie praw człowieka, międzynarodowe prawo humanitarne (MPH) oraz ewentualne zbrodnie wojenne popełnione przez wojska rosyjskie w Ukrainie.
Telewizja Nexta przekazała, że Siły Zbrojne Ukrainy (USZ) potwierdziły trafienie na Morzu Czarnym dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa. Na pokładzie wybuchł pożar.
Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow przekazał w środę szczegóły zatrzymania prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka. Poinformował on, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywieźć go przez Naddniestrze do Moskwy.
"Będę się śmiać, jeśli nasza flota naprawdę poważnie uszkodziła okręt flagowy rosyjskiej floty czarnomorskiej. Putin musi teraz rzygać krwią w szaleńczym gniewie" - napisał w mediach społecznościowych Ilia Ponomarenko, dziennikarz portalu Kyiv Independent, komentując doniesienie o tym, że siły ukraińskie na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa.
- Dzisiejszy dzień był pożyteczny dla naszego państwa, dla naszej obrony przed rosyjską ofensywą. Do Kijowa przyjechali prezydenci czterech państw - przyjaciół Ukrainy. Ci, którzy pomagają nam od pierwszych dni. Którzy nie wahali się dać nam broni. Którzy nie mieli wątpliwości, czy nakładać sankcje. I którzy teraz na poziomie Unii Europejskiej naciskają na zaostrzenie pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował o embargo na rosyjską ropę.
- Rozmawiałem dziś z prezydentem USA Joem Bidenem. Tematem rozmowy było ściganie wszystkich rosyjskich żołnierzy i dowódców, którzy dopuścili się zbrodni wojennych. Omówiliśmy nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy, 800 mln dol. Broń, amunicja, systemy artyleryjskie, transportery opancerzone, helikoptery. Serdecznie dziękujemy za wsparcie! Uzgodniliśmy również zaostrzenie sankcji wobec Rosji - mówił ukraiński przywódca.
Zełenski powiedział także, że Rosjanie kontynuują przygotowania do nowych działań.
Przed ambasadą Rosji w Warszawie zorganizowano akcję antywojenną pod nazwą "Daj coś z worka dla orka". To symboliczny sprzeciw wobec grabieży domów, których dopuszczają się żołnierze rosyjscy w czasie inwazji na Ukrainie. Podobny protest zorganizowano w łotewskiej Rydze.
Powiązane tematy:
Cztery osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w środę podczas ostrzału Charkowa przez Rosjan - poinformował szef charkowskiej administracji Oleg Sinegubow.
Ostrzelane zostały dzielnice mieszkaniowe Charkowa, gdzie nie ma infrastruktury wojskowej.
Intensywne ostrzały artylerii zostały zarejestrowane w Piwnicznej Saliwce, 602 osiedlu, HTZ, wsi Żukowski.
"Ze wszystkich miejsc na Ukrainie, które w straszliwy sposób doświadczyły rosyjskiej agresji musi płynąć apel do wspólnoty międzynarodowej o absolutny, twardy i zdecydowany sprzeciw. To oblicze wojny, z którym nigdy nie wolno nam się pogodzić" - komentuje Kancelaria Prezydenta na Twitterze po środowej wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie.
Niemcy zajęły największy na świecie superjacht Dilbar należący do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, o czym poinformował Federalny Urząd Śledczy (Bundeskriminalamt - BKA).
Pomimo wysiłków, które BKA określił "ukrywaniem spraw zagranicznych", ustalono że właścicielką jachtu jest siostra Usmanova, Gulbakhor Ismailova.
Szef Pentagonu Lloyd Austin próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu, ale strona rosyjska nie była zainteresowana rozmową - powiedział rzecznik resortu John Kirby. Dodał, że "linia dekonfliktowa" między wojskami obu krajów wciąż funkcjonuje.
Mer Kijowa Witalij Kliczko poparł przemianowanie nazw stacji metra, w tym "Mińsk" na "Warszawę".
- Zajmiemy się zmianą nazw na następnej sesji Rady Miasta Kijowa. Aby nazwy stacji metra w stolicy przypominały nam, mieszkańcom Kijowa, o pozytywnych zmianach, i kim są nasi prawdziwi przyjaciele - powiedział Kliczko, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Kliczko dodał, że z Mińska słychać groźby, samoloty, które startują z terytorium Białorusi bombardują Ukrainę, a Warszawa jest miastem, które aktywnie pomaga Kijowowi i przyjmuje wielu uchodźców.
Albo rosyjscy przywódcy będą szukać pokoju, albo Rosja na zawsze opuści scenę międzynarodową.
Pierwsza dama Ukrainy kolejny raz zabrała głos. Tym razem Zełenska zwróciła uwagę na Ukrainki i Ukraińców, którzy zostali niepełnosprawni wyniku działań wojennych w kraju. "Potrzebują rehabilitacji – zarówno psychicznej, jak i fizycznej" - podkreśla pierwsza dama.
Powiązane tematy:
Konsensus w sprawie prognozowanego spadku popytu na ropę - OPEC, EIA i MAE zgadzają się, że z powodu wojny w Ukrainie w 2022 r. odnotuje się słabszy popyt na ropę. Opinie dotyczące przyszłości podaży tego surowca są jednak rozbieżne - przekazał Bloomberg.
Wyprodukowany w okresie ZSRR dron zwiadowczy, który 10 marca rozbił się w stolicy Chorwacji - Zagrzebiu był wyposażony w bombę, która eksplodowała po uderzeniu w ziemię - podała komisja powołana do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.
Dron wleciał w przestrzeń powietrzną Rumunii z terytorium Ukrainy, kierując się następnie przez Węgry do Chorwacji. Zdarzenie nie spowodowało ofiar
Śledczy odmówili ujawnienia, do jakiej armii należał dron i co było celem jego ataku.
Władze Jersey, terytorium zależnego Wielkiej Brytanii zamroziły aktywa szacowane na ponad 7 miliardów dolarów. Z tymi pieniędzmi wiązany jest rosyjski oligarcha Roman Abramowicz.
Powiązane tematy:
Niemcy przez dziesięciolecia udawały, że nie widzą, jak Putin prowadził wojny i deptał prawa człowieka - stwierdza "Die Welt". Gazeta podkreśla, że taka polityka była poważnym błędem, a obecnie niektórzy z odpowiedzialnych za nią członków SPD nadal piastują urzędy. "Jeśli Niemcy chcą odzyskać nadszarpnięte zaufanie, to powinno się zmienić" - zaznacza dziennik.
Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" przekonuje, że b. kanclerz Angela Merkel mogła zapobiec obecnej wojnie. Wyjaśnia też, dlaczego prezydent Frank-Walter Steinmeier nie jest obecnie mile widziany w Kijowie.
- Nie ma wątpliwości, że pan Steinmeier może w przyszłości odwiedzić Ukrainę. Nie chodzi o to, czy jego zdystansowanie się od najpoważniejszych błędów w polityce Rosji było wystarczające - wyjaśnił Melnyk i podkreślił, że "potrzeba nie tylko słów, ale przede wszystkim odważnych czynów, aby naprawić fatalnie błędne decyzje. Najwyraźniejszym znakiem solidarności Niemiec z Ukrainą byłoby natychmiastowe embargo na rosyjski gaz i ropę".
Powiązane tematy:
Doradca Kancelarii Prezydenta Aleksiej Arestowicz potwierdził, że rosyjski krążownik Moskwa, który 24 lutego zaatakował Wyspę Węży płonie na morzu. Okręt, jak potwierdził szef odeskiej administracji, został trafiony dwoma ukraińskim rakietami Neptun.
Powiązane tematy:
W środę z obwodów ługańskiego, donieckiego i zaporoskiego ewakuowano 1567 osób - poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko w komunikacie.
Z zestawienia zamieszczonego przez Tymosznkę wynika, że z Połohów, Wasyliwki, Berdiańska i Melitopola w obwodzie zaporoskim, korzystając z własnego transportu, wyjechały 1102 osoby. Z Mariupola w obwodzie donieckim - 83 osoby. A z Lisiczańska, Siewierodoniecka, Kreminnej, Hirskiego i Popasnej w obwodzie ługańskim - 382 osoby.
• Absurdalne słowa Kremla. "Rosyjskie Ministerstwo Obrony widzi próby sabotażu i uderzeń wojsk ukraińskich na obiekty znajdujące na terenie Federacji Rosyjskiej. Jeśli takie incydenty będą się powtarzać, Siły Zbrojne Rosji uderzą w ośrodki decyzyjne, w tym również te w Kijowie, z czym armia rosyjska do tej pory się wstrzymywała" - przekazał rosyjski resort obrony.
Rosyjscy żołnierze zniszczyli przechowywany w seminarium duchownym w Worzelu, w obwodzie kijowskim, kielich liturgiczny, który papież św. Jan Paweł II ofiarował ukraińskiemu Kościołowi podczas swojej pielgrzymki w 2001 r. - podał portugalski oddział organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Władze katolickiej zaznaczyły, że to tylko jeden z wielu zniszczonych przedmiotów po tym, jak rosyjskie wojska wdarły się do budynku seminarium. PKWP poinformowała, że Rosjanie w seminarium w Worzelu dokonali aktów wandalizmu, profanacji oraz kradzieży.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski