Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Zaczął się szczyt z Bidenem. Jasny sygnał do Putina [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 123. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Dzień w dzień cały świat czuje wpływ brutalnej wojny Rosji w Ukrainie i na to, jak ona wpływa na nasze rynki. Potrzebujemy wysiłków całego świata, aby zainwestować w czyste projekty energetyczne - powiedział Joe Biden podczas otwarcia szczytu G7 w Niemczech. Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że w momencie, gdy gospodarka nabierała sił po pandemii, "doszło do brutalnego ataku Rosji na Ukrainę, który podbił ceny wszędzie od żywności do energetyki i rzucił cień głębokiej niepewności". Kilkanaście minut po wystąpieniu przywódców grupy G7, w całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zaczął się szczyt z Bidenem. Jasny sygnał do Putina Zaczął się szczyt z Bidenem. Jasny sygnał do Putina Źródło: PAP
d3tkx5q
d3tkx5q
  • •  Rosja ponownie zwiększa swą obecność wojskową na Białorusi - poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy. "Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białoruś) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi" - napisano w komunikacie wywiadu. Oficjalnie celem zwiększenia rosyjskiej obecności jest wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej.

  • • Brytyjskie Ministerstwo Obrony oceniło w niedzielę, że zdobycie przez Rosję Siewierodoniecka jest znaczącym osiągnięciem w ramach zredukowanego planu, jakim jest obecnie zajęcie Donbasu. "Jest to jednak tylko jeden z kilku trudnych celów, które Rosja będzie musiała osiągnąć, aby zająć cały region Donbasu. Należą do nich ofensywa na ważny ośrodek Kramatorsk i zabezpieczenie głównych szlaków zaopatrzeniowych do Doniecka" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

  • • W niedzielę rano na Kijów znów spadły rosyjskie rakiety - poinformował mer miasta Witalij Kliczko. Trwa przeszukiwanie gruzów jednego z  budynków mieszkalnych w ukraińskiej stolicy. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Jest też kilku rannych.
Trwa łączenie
22:16, 26.06.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. - Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie  jest warte - oznajmił.

W codziennym wieczornym nagraniu Zełenski powiedział, że w niedzielę rosyjska armia ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy. - W stolicy "druga  armia świata "pokonała" przedszkole i budynek mieszkalny - dodał.

Podkreślił, że część pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna. - Jednak tylko silna obrona tego rodzaju może zapewnić  bezpieczeństwo - przyznał prezydent i zapewnił, że codziennie Ukraina rozmawia na ten temat z partnerami.

21:58, 26.06.2022

- Na szczęście nasza obrona powietrzna działa efektywnie. Spośród 14 rakiet, które wystrzelono w stronę Kijowa, doleciały cztery - przekazał Żdanow.

Wojsko rosyjskie ostrzelało Kijów w niedzielę ok. godz. 6 rano. Wskutek ataku jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych. Trafiono w ośmiopiętrowy budynek mieszkalny.

Wśród rannych jest siedmioletnia dziewczynka i jej matka. Ojciec dziecka zginął. 

21:53, 26.06.2022

Pociski rakietowe Ch-22, którymi w niedzielę siły rosyjskie ostrzelały Kijów, mają bardzo małą precyzję - ocenia ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję Ukrinform. Według niego Rosjanie mają ponad 1000 sztuk tej amunicji.

21:49, 26.06.2022

- Przygotować plany to po pierwsze. Po drugie musi zaadaptować także swoją obecność, zwłaszcza na wschodniej flance. My dzisiaj o tym szeroko mówimy. Zagrożenie jest przede wszystkim ze Wschodu. Punkt trzeci to kwestia chińska. Tutaj Stany Zjednoczone bardzo silnie to podkreślają, że Chiny w poprzedniej koncepcji strategicznej w zasadzie niewybrzmiały. Dziś po tych 12 latach widać rosnącą rolę Chin - wyliczył.

- Będziemy opowiadać się także za polityką otwartych drzwi. Za przyjęciem Szwecji i Finlandii, ale także i w przyszłości wszystkich innych potencjalnych sojuszników, którzy chcieliby i mogliby dołączyć do NATO - dodał wiceszef MSZ.

W madryckim szczycie uczestniczyć będzie 30 głów państw oraz szefów rządów i Sojuszu. Będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

21:43, 26.06.2022

Nasz plan na szczyt NATO to przede wszystkim zaadaptowanie koncepcji strategicznej. NATO ma koncepcje strategiczną jeszcze z 2010 roku, gdzie Rosja nazywana jest partnerem. Jest to absolutnie nieprzystający obraz - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

- Przede wszystkim zaadaptowanie koncepcji strategicznej. NATO ma koncepcje strategiczną jeszcze z 2010 roku, gdzie Rosja nazywana jest partnerem. Partnerem, z którym można nawet realizować wspólne misje pokojowe. Tak wówczas była prowadzona polityka zagraniczna. Dziś absolutnie to jest nieprzystający obraz - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w TVP Info odnosząc się do pytania o polski plan na szczyt NATO w Madrycie.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że "Rosja jest agresorem, co dzisiaj po raz kolejny wybrzmiało na szczycie G7 w Niemczech". - Rosja jest aktorem agresywnym, który siłą próbuje zmieniać granicę. NATO musi się przygotować, odpowiedzieć strategicznie - ocenił Przydacz.

21:33, 26.06.2022

Choć tuż przed rosyjską inwazją USA wycofały swoich żołnierzy szkolących Ukraińców, "NYT" podaje, że w kraju wciąż działają komandosi z kilku innych krajów NATO, w tym Wielkiej Brytanii, Kanady, Litwy i Francji. Mają oni kontynuować szkolenia i doradzać ukraińskim wojskom, a także uczestniczyć w transportach broni z Zachodu.

W Kijowie ponadto ma działać zespół agentów CIA, skupionych na "kierowaniu informacji wywiadowczych, które USA dostarczają ukraińskiemu rządowi". Choć ich obecność nie została oficjalnie potwierdzona, to działalność CIA jest - według "NYT" - wiadoma Moskwie.

Gazeta dodaje, że USA m.in. udostępniają ukraińskim siłom obrazy satelitarne, do których Ukraińcy mają dostęp za pomocą tabletów dostarczonych przez państwa zachodnie. Urządzenia mają być też wyposażone w aplikacje służące do wyznaczania celów na polu walki.

21:22, 26.06.2022

Gazeta, która powołuje się na kilku byłych i obecnych oficjeli USA, opisuje wysiłki zachodnich wojsk i służb specjalnych, by kierować i zabezpieczać transporty broni, dostarczać informacje wywiadowcze oraz szkolić ukraińskie siły.

Według dziennika, duża część tej pracy odbywa się poza Ukrainą, m.in. w bazach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W amerykańskiej bazie Ramstein w RFN działa m.in. zespół lotników Grey Wolf (szary wilk), wspierających ukraińskie siły powietrzne m.in. w zakresie taktyki i technik wojskowych. Z kolei amerykańscy komandosi mają prowadzić w Niemczech szkolenia medyczne. "NYT" twierdzi, że Ukraińcy mają problemy z ewakuacją rannych żołnierzy z frontu.

21:08, 26.06.2022

Wojska specjalne Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Litwy pomagają na Ukrainie w koordynacji dostaw broni i szkoląc ukraińskich żołnierzy - pisze "New York Times". W Ukrainie są też agenci CIA, którzy pomagają w przekazywaniu informacji wywiadowczych ukraińskim wojskom.

20:57, 26.06.2022

Rozpoczynając w wyjątkowo upalną niedzielę pierwsze spotkanie w  ramach trzydniowego szczytu, brytyjski premier Boris Johnson zapytał,  czy "można pozbyć się marynarek, a nawet pójść jeszcze dalej".

- Wszyscy musimy pokazać, że jesteśmy twardsi od Putina – zażartował Johnson. - Jeżdżąc konno z nagim torsem – potwierdził kanadyjski premier Justin Trudeau.

Putin, dumny ze swojego wysportowanego wizerunku, był kilkukrotnie  przedstawiany bez koszuli na zdjęciach, publikowanych przez rosyjskie  media państwowe – przypomina Reuters. Najbardziej znane jest zdjęcie  Putina, gdzie widać go siedzącego na koniu w okularach  przeciwsłonecznych, ze złotym łańcuchem na gołym torsie i w wojskowych  spodniach. 

East News
20:52, 26.06.2022

Pierwszy dzień rozmów przywódców państw G7 zdominowany został tematycznie przez inwazję Rosji na Ukrainę. Przy tej okazji liderzy G7 zakpili z "wizerunku macho" nieobecnego na szczycie w niemieckim Elmau prezydenta Władimira Putina – pisze Reuters.

20:42, 26.06.2022

Premier Włoch oświadczył również, że wyznaczenie pułapu cen paliw kopalnych importowanych z Rosji ma cel geopolityczny, nie tylko ekonomiczny i społeczny.

- Musimy zredukować nasze finansowanie Rosji i wyeliminować jedną z podstawowych przyczyn inflacji - stwierdził Draghi.

Apelował o przyspieszenie wysiłków na rzecz odblokowania eksportu zboża z Ukrainy. Jak zaznaczył, trzeba to zrobić na dużo czasu przed połową września zanim pojawią się nowe zbiory.

Według Draghiego trzeba udzielić wsparcia ONZ, aby mogła szybciej prowadzić mediacje w tej sprawie.

20:31, 26.06.2022

Agencja Ansa przytoczyła słowa szefa włoskiego rządu, który podczas pierwszej sesji obrad G7 wyraził opinię, że nie do pomyślenia jest powrót do uzależnienia od Rosji, jakie było w przeszłości.

Draghi mówił też: - Musimy uniknąć błędów popełnionych po kryzysie roku 2008. Kryzys energetyczny nie może doprowadzić do powrotu populizmu - zaznaczył. - Mamy narzędzia, by to zrobić. Musimy złagodzić skutki podwyżek cen energii, zrekompensować je rodzinom i firmom przeżywającym trudności, opodatkować spółki mające nadzwyczajne zyski - przekonywał.

20:23, 26.06.2022

Trzeba "na zawsze wyeliminować" energetyczne uzależnienie od Rosji - powiedział w niedzielę premier Włoch Mario Draghi podczas szczytu państw grupy G7 w Elmau na południu Niemiec. Powtórzył postulat ustalenia pułapu cen importowanych surowców energetycznych.

20:15, 26.06.2022

Mówiąc o ostatnich, jak podkreśliła - trudnych dwóch latach, marszałek wymieniła pandemię, "wojnę hybrydową na granicy z Białorusią" oraz wojnę w Ukrainie. - Ukrainę za to, że chciała dołączyć do wolnego świata spotkała kara. (…) Krok po kroku, z inspiracji Polski przede wszystkim, udało się wolny, demokratyczny świat zachęcić do tego, by stanął po stronie Ukrainy – stwierdziła. Dodała, że Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale również w interesie całego wolnego świata.

20:00, 26.06.2022

- Polska jest dziś największym ambasadorem Ukrainy na świecie. Udało się zachęcić cały wolny, demokratyczny świat, by stanął po stronie Ukrainy - powiedziała w niedzielę w Chojnowie (Dolnośląskie) marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

19:50, 26.06.2022

Kijowskie przedszkole po rosyjskim ataku. 

19:42, 26.06.2022

Jak podkreślił, stanowi to strategiczne wyzwanie dla bezpieczeństwa całej Europy. Według niego w odpowiedzi należy wzmocnić sankcje na Rosję i jak najszybciej rozmieścić efektywny system obrony powietrznej na Ukrainie. - To dodatkowe 500-1000 km bezpieczeństwa dla każdego europejskiego miasta - dodał minister. Reznikow uważa, że krok ten powinien być zawarty w strategii NATO.

Odpowiedzią w długiej perspektywie powinna być według niego demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji. To miałoby stać się warunkiem dialogu o przywróceniu stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją. Parametry demilitaryzacji mieliby określić fachowcy - wskazał Reznikow.

19:31, 26.06.2022

Demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji powinna stać się w długiej perspektywie warunkiem wznowienia stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją - oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Rosyjscy terroryści popełnili kolejne zbrodnie wojenne: ostrzelali pociskami szereg ukraińskich miast. Podłość tych ataków polega na tym, że prowadzone są albo z głębi terytorium Rosji, z terytorium Białorusi albo z akwenów Morza Kaspijskiego i Czarnego" - napisał Reznikow na Facebooku.

facebook
19:23, 26.06.2022

UE, która z końcem bieżącego roku planuje wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy, ma też zastrzeżenia do propozycji USA dotyczącej wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjską ropę. Amerykanie uzasadniają to koniecznością "ograniczenia dochodów Moskwy ze sprzedaży energii".

Jak stwierdził Michel, w tej kwestii "jest ostrożny i przezorny", ale jest gotów przedyskutować szczegóły propozycji USA. - Jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji wspólnie z naszymi partnerami, ale chcemy mieć pewność, że nasza decyzja będzie mieć negatywny wpływ na Rosję i nie przyniesie nam samym negatywnych skutków – podkreślił Michel.

19:14, 26.06.2022

Od niedzieli do wtorku w niemieckim Elmau trwa szczyt przywódców G7, który miał "pokazać jednolitą odpowiedź" krajów Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Szef Rady Europejskiej ostrożnie odniósł się do planu Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady mówiącego o zakazie importu rosyjskiego złota. - Jeśli chodzi o złoto, jesteśmy gotowi wgłębić się w szczegóły i sprawdzić, czy możliwe jest takie ukierunkowanie działań, by uderzyłyby one w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych – wyjaśnił Michel.

19:08, 26.06.2022

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował w niedzielę na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota. Michel oświadczył, że potrzebuje też "większej pewności" przed poparciem amerykańskiej inicjatywy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy – informuje Reuters.

18:59, 26.06.2022
18:51, 26.06.2022

Ponad połowa Polaków obawia się działań Federacji Rosyjskiej - wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. - W cywilizowanej Europie nikt nie spodziewał się, że działania Rosjan będą bestialskie, okrutne i ludobójcze. Wydawało się, że pewne nastroje i obrazy z II wojny światowej złagodniały. Jednak wyrazistość zdarzeń, jakie mają miejsce w Ukrainie, świadczą, że to wraca. Ludzie się tego boją - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Waldemar Skrzypczak.

18:39, 26.06.2022

11-letni Dmitrij nosi resztki rosyjskiej rakiety, która spadła na przedszkole. Bogdan z psem Mirą, którego szukał 30 minut po wybuchu. Ranna kobieta jest ewakuowana przez ratowników. Tak wygląda Kijów po rosyjskim ostrzale. 


18:30, 26.06.2022

Prezydent Władimir Putin po raz pierwszy opuści Rosję od 24 lutego, kiedy rozpoczął pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie. Gazeta "Kommiersant" napisała, że Putin w nadchodzących dniach uda się do Tadżykistanu i Turkmenistanu.

Putin w Duszanbe ma spotkać się z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem, a w Aszchabadzie będzie uczestniczyć w Forum Kaspijskim.

18:23, 26.06.2022

Na kierunku bachmuckim rosyjskie wojsko prowadziło ostrzały ukraińskich pozycji z moździerzy i artylerii. Jak dodano, ukraińskie siły spowodowały znaczne straty po stronie przeciwnika w okolicach miejscowości Pawliwka; armia Rosji wycofała się po nieudanym szturmie. Odparto również szturm na kierunku słowiańskim i charkowskim.

"Siły obrony Ukrainy zadają straty wrogowi na wszystkich kierunkach. Dlatego okupanci wszelkimi sposobami próbują uniknąć działań bojowych" - pisze sztab.

18:06, 26.06.2022

Rosyjska armia przygotowuje grupy dywersyjne na terytorium Białorusi, by zastosować je następnie na Ukrainie - pisze w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie czytamy, że rosyjskie siły przy wsparciu artylerii próbują zablokować od południa miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, ostatni duży ośrodek miejski w tym regionie będący w rękach ukraińskich. W okolicy ostrzelano infrastrukturę cywilną i wojskową, a także przeprowadzono nalot. By wesprzeć działania ofensywne, Rosjanie wzmocnili siły artyleryjskie - raportuje sztab.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tkx5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3tkx5q
Więcej tematów