RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Zasadzka Ukraińców. "Siekają moskiewskich towarzyszy jak mięso" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Zasadzka Ukraińców. "Siekają moskiewskich towarzyszy jak mięso"
Wojna w Ukrainie. Zasadzka Ukraińców. "Siekają moskiewskich towarzyszy jak mięso"
Źródło zdjęć: © Agencja Forum | CARLOS BARRIA / Reuters / Forum
Violetta BaranSylwia Bagińska

02.06.2022 | aktual.: 02.06.2022 22:16

Trwa 99. dzień rosyjskiej inwazji. Trwają zażarte walki o Siewierodonieck. Doradca kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz wyjawił, że ukraińska armia wciągnęła Rosjan w zasadzkę. "Uwięziliśmy rosyjskie wojska w Siewierodoniecku, udając, że poddajemy miasto" - stwierdził. "Rosyjscy dowódcy są w szoku" - dodał. Teraz, ukraińscy żołnierze "siekają moskiewskich towarzyszy jak mięso". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Wojna  w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną - stwierdził  holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten w wywiadzie dla  dziennika "Trouw".

"Rosja uderzy w ośrodki decyzyjne, jeśli Ukraina wykorzysta przeciwko terrytoriom Rosji broń otrzymaną od USA" - zapowiedział Dmitrij Miedwiediew.  

- To wojskowi z Ukrainy będą decydowali o zasięgu ostrzału prowadzonego z systemów artylerii rakietowej HIMARS, które USA przekażą Kijowowi - powiedziała w czwartek amerykańska ambasador na Ukrainie Bridget Brink. Jak informował Pentagon, systemy HIMARS w wersji dla Ukrainy mogą razić cele do 70 km. 

Żołnierz z poważnym urazem serca został dzisiaj uratowany przez ukraińskich lekarzy.

Parlament Europejski w czwartek zakazał wstępu na swój teren wszystkim rosyjskim lobbystom - ogłosiła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W ten sposób eurodeputowani mają być chronieni przed szerzeniem rosyjskiej propagandy na temat wojny w Ukrainie. 

"Zwykłymi złodziejami i rabusiami okazali się członkowie Rosgwardii - jednostki elitarnej, podporządkowanej prezydentowi kraju agresora" - napisał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, publikując zdjęcia podejrzanych o kradzieże rosyjskich żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek polskiemu ambasadorowi Bartoszowi Cichockiemu i nuncjuszowi apostolskiemu arcybiskupowi Visvaldasowi Kulbokasowi, którzy jako jedyni dyplomaci nie opuścili Kijowa przez 99 dni rosyjskiej inwazji w Ukrainie.. 

Kolejne nagranie wideo jednej z tajemniczych eksplozji w Berdiańsku.


Rosyjski dron typu "Eleron", przeznaczony do prowadzenia bliskiego rozpoznania, uziemiony przez ukraińską armię w obwodzie zaporoskim.


Rosjanie ukradli i zniszczyli z elektrowni atomowej w Czarnobylu sprzęt o wartości 135 milionów dolarów - informuje "Washington Post". Część sprzętu śledzonego przez GPS znajduje się na Białorusi. 

System rakietowy S-300 PT będący na uzbrojeniu ukraińskiej armii w akcji.


Wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy przy użyciu samolotów strategicznych w obwodzie mikołajowskim - informuje agencja Ukrinform. Cztery pociski trafiły w zniszczony wcześniej most kolejowy w pobliżu wsi Trihaty. Atakowane są także wybrzeże Morza Czarnego w rejonie Mikołajowa i stanowiska Sił Zbrojnych Ukrainy. 

- Prezydent Putin chciał mniej NATO i dlatego najechał na Ukrainę, ale dostaje więcej - powiedziałJens Stoltenberg dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. 

Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował w czwartek, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi. Wallace nie sprecyzował, ile sztuk M270 MLRS trafi na Ukrainę. Potwierdził natomiast, że decyzja została podjęta w ścisłej współpracy z władzami USA.

Jest tylko jeden scenariusz, czyli stabilna działalność Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w systemie energetycznym Ukrainy – oświadczył w czwartek koncern Enerhoatom, operator elektrowni. Wcześniej doradca premiera Denysa Szmyhala mówił, że Kijów może odłączyć okupowaną przez Rosjan elektrownię w przypadku "najmniejszej groźby utraty kontroli”. 

Pytany, czy Ukraina powinna zdecydować się na ustępstwa terytorialne wobec Rosji, by zakończyć wojnę, szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg stwierdził, że nie jest rolą NATO dyktować, jakie Ukraina powinna podejmować decyzje w negocjacjach. - Mam pełne zaufanie do przywództwa politycznego na Ukrainie i to do nich należy decyzja, by podejmować te trudne decyzje i oceny. Naszą rolą jest wspieranie ich, by byli w najlepszej możliwej pozycji, kiedy zaczną się negocjacje - powiedział Stoltenberg. Podkreślił, że NATO zależy na tym, by nie eskalować konfliktu i nie być jego stroną.

- Musimy podtrzymać to wsparcie dla Ukrainy i być przygotowani na długi dystans. Takie jest przesłanie ze strony Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników w NATO i partnerów - powiedział Stoltenberg. Dodał, że pomoc Zachodu "robi różnicę" na polu bitwy, ale zaznaczył, że trwające obecnie walki z Rosjanami na wschodzie Ukrainy to wojna na wyniszczenie i obie strony ponoszą ciężkie straty.

- Musimy być przygotowani na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo, a naszą rolą jest wspieranie pozycji negocjacyjnej Ukrainy, a nie decydowanie o tym, co powinna zrobić - oświadczył w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu. 

Na Białorusi trwa minowanie leśnych dróg, tras objazdowych i mostów na terenach przy granicy z Ukrainą - podaje w podsumowaniu w czwartek po południu sztab generalny armii ukraińskiej. 

Źródło artykułu:WP Wiadomości