Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Brytyjczycy alarmują. Najemnicy z Grupy Wagnera wysłani [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 33. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupy Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników "The Wall Street Journal" poinformował, że dwóch ukraińskich negocjatorów i Roman Abramowicz skarżą się objawy zatrucia bronią chemiczną. Reuters, powołując się na informacje amerykańskiego wywiadu, stwierdza, że mężczyźni nie zostali otruci. Przyczyną ich objawów chorobowych mają być "czynniki środowiskowe". Anonymous zapowiadają wyciek, który "zdmuchnie Rosję". Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Brytyjczycy alarmują. Najemnicy z Grupy Wagnera wysłani [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Brytyjczycy alarmują. Najemnicy z Grupy Wagnera wysłani [RELACJA NA ŻYWO] Fot: AP, East News
dae6izi
dae6izi
Trwa łączenie
01:08, 29.03.2022

Reuters, powołując się na słowa  anonimowego amerykańskiego urzędnika, dementuje informacje, że Roman  Abramowicz i ukraińscy negocjatorzy zostali otruci. W podobnym tonie  wypowiedział się doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

01:06, 29.03.2022

Na terenie Rumunii stacjonuje już prawie 4 tys. żołnierzy państw NATO, którzy przybyli do tego kraju w ramach różnych misji wojskowych, poinformował w poniedziałek wieczorem minister obrony narodowej tego kraju Vasile Dincu.

W rozmowie z bukareszteńską telewizją Digi24 Dincu wyjaśnił, że władze Rumunii od dłuższego czasu zabiegały o obecność sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Zauważył, że szybkie zwiększenie ich liczby nastąpiło po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szef MON Rumunii wyjaśnił, że obecny kontyngent 3913 żołnierzy zostanie w najbliższych tygodniach powiększony o ponad 1000 osób. Dodał, że obecnie wśród zagranicznych wojskowych dominują Francuzi, Belgowie oraz Holendrzy.

00:39, 29.03.2022

W ciągu ostatniej doby Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy estrzeliły 8 rosyjskich samolotów wojskowych, 4 drony, 3 śmigłowce i 2 pociski manewrujące — przekazało dowództwo. 

00:15, 29.03.2022

"Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu" - powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Incydent ten jest kolejnym atakiem hakerskim na ukraińskie serwisy internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego.

Firma NetBlocks, która monitoruje przypadki zakłóceń w świadczeniu usług internetowych, poinformowała na Twitterze , że zaobserwowała w poniedziałek "załamanie łączności" z "trwającymi i nasilającymi się zakłóceniami na skalę krajową".

"Obecnie atak został odparty, świadczenie usług jest stopniowo wznawiane" - oświadczył rzecznik Ukrtelecomu Michaił Szuranow.

Podobny incydent miał miejsce na początku tego miesiąca w mniejszej ukraińskiej firmie telekomunikacyjnej Triolan, o czym informował wcześniej Forbes. W firmie tej doszło do włamania, w wyniku którego zresetowano niektóre systemy wewnętrzne, co spowodowało utratę dostępu przez niektórych lokalnych abonentów.

00:13, 29.03.2022

Ukraińska  państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek  świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku -  poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy  cytowani przez agencje Reutera.

00:05, 29.03.2022

Firma Bloomberg LP, spółka macierzysta agencji Bloomberg News, zwiesza działalność w Rosji i na Białorusi w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek amerykańska agencja.

Jak przekazała w poniedziałek agencja, klienci Bloomberga w Rosji i na Białorusi nie będą mieć dostępu do żadnego z produktów finansowych firmy - w tym m.in. do informacji dostarczanych za pośrednictwem terminala; platform obrotu akcjami; systemu danych.

Przypomniano, że 4 marca Bloomberg informował, że tymczasowo zawiesza pracę swych dziennikarzy w Rosji w związku z ustawą penalizującą "fałszywe" informacje o rosyjskiej armii. "Zmiana prawa karnego (...) czyni każdego niezależnego reportera przestępcą (...) i uniemożliwia jakiekolwiek formy normalnego dziennikarstwa w tym kraju" - ogłosił szef redaktor naczelny John Micklethwait. 

23:35, 28.03.2022

Zełenski: jeżeli ktoś boi się Rosji, jeżeli ktoś boi się przyjęcia najważniejszych dla nas decyzji żebyśmy mogli dostać czołgi, samoloty i amunicję. To właśnie ci ludzie stają się odpowiedzialni za katastrofę, którą wojska rosyjskie stworzyły w naszych miastach. Mogliście nas uratować ale tego nie zrobiliście. 

23:34, 28.03.2022

Zełenski poinformował, że zostanie powołana specjalna grupa ekspertów z Ukrainy i innych państw, której zadaniem będzie stałe monitorowanie sankcji nałożonych na Rosję. 


23:32, 28.03.2022

Zełenski: pakiet prewencyjny sankcji nie został zrealizowany. Rozpoczęła się pełnowymiarowa wojna. Nie mam siły. Pomyślcie. Na co czekacie? Na użycie broni chemicznej? Na co czekacie? To co robią rosyjscy żołnierze do tej pory - to nie zasługuje na embargo na ropę naftową? Rozwalona elektrownia atomowa? 


23:30, 28.03.2022

Zełenski przekazał, że rozmawiał z wieloma przywódcami na temat zaostrzenia sankcji oraz poruszył kwestie pomocy humanitarnej jaka miałaby zostać udzielona Ukrainie. 

23:30, 28.03.2022

Zełenski: potrzebujemy czasu, broni. Nie możemy się śpieszyć. Nie możemy od razu z emocjami iść wysoko. Musimy działać bardzo zdecydowanie i konsekwentnie. 

23:29, 28.03.2022

Zełenski: straciliśmy 143 dzieci. Mariupol jest dalej zablokowany. Wojska rosyjskie nie pozwoliły na zorganizowanie ani jednego korytarza humanitarnego. 

23:28, 28.03.2022

Najnowsze przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego: dzisiejszy dzień był dorby. Nasi obrońcy idą do przodu na obwodzie kijowskim. Widać co dzieje się u okupantów. Odchodzą z różnych miejsc. Rosyjskie wojska trzymają pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego. Starają się zniszczyć nasze miasta. Straty mają ogromne. 

23:15, 28.03.2022

Według burmistrza Melitopola Iwana Fiodorowa, który został zwolniony z niewoli rosyjskiej 16 marca, Rosjanie uprowadzili Irynę Szczerbak, szefową wydziału edukacji Rady Miejskiej Melitopola. 

23:03, 28.03.2022

Rosyjska  prywatna firma wojskowa, Grupy Wagnera, została wysłana do wschodniej  Ukrainy, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników -  poinformowało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera wysłała swoje siły na wschodnią  Ukrainę. Oczekuje się, że do działań bojowych zostanie skierowanych  ponad 1000 najemników, w tym wyżsi rangą przywódcy organizacji. Z powodu  ciężkich strat i w dużej mierze zatrzymanej inwazji Rosja została  najprawdopodobniej zmuszona do zmiany priorytetów dotyczących personelu Grupy Wagnera i skierowania go na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i  Syrii" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

22:53, 28.03.2022

1099 ludzi ewakuowano w poniedziałek korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

586 osób opuściło samochodami oblężone miasto Mariupol, natomiast 513 osób zostało ewakuowanych autobusami z obwodu ługańskiego - poinformował ukraiński urzędnik w mediach społecznościowych.

22:44, 28.03.2022

Mariupol. Na nagraniu widać moment ostrzelania rosyjskiego czołgu. 

22:41, 28.03.2022

Rosja w rozmowach o zawieszeniu  broni nie domaga się już "denazyfikacji" Ukrainy i pozwoli, aby Kijów  wstąpił do UE, jeśli wyrzeknie się aspiracji uczestnictwa w NATO -  poinformował w poniedziałek Financial Times. Wcześniej szef MSZ Ukrainy  Dmytro Kułeba podał, że "program minimum negocjacji to kwestie  humanitarne".

22:33, 28.03.2022
22:27, 28.03.2022

W wyniku ataku rakietowego na Lubotyn w obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła, a 27 zostało rannych-  poinformowała Prokuratura Okręgowa w Charkowie.

22:26, 28.03.2022

W czwartek przed izbą niższą parlamentu Holandii (Tweede kamer) przemawiać będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Posłowie nie wyrazili jednocześnie zgody, aby premier Mark Rutte był na nim obecny. “Nie będzie mnie tam” - potwierdził na Instagramie szef gabinetu.


Po raz pierwszy w historii Tweede kamer zagraniczna głowa państwa wystąpi ze swoim przesłaniem. Wcześniej nie było to możliwe, ale izba niedawno zmieniła swój regulamin, który teraz to dopuszcza.

22:23, 28.03.2022

"Dzięki wojny" to poruszający klip przygotowany przez szwajcarskiego artystę muzycznego.

22:15, 28.03.2022

Nagranie z wyzwolonej przez siły ukraińskie wsi Rudnyćke położonej 60 km od Kijowa. 

22:04, 28.03.2022

Rosja w rozmowach o zawieszeniu broni nie domaga się już "denazyfikacji" Ukrainy i pozwoli, aby Kijów wstąpił do UE, jeśli wyrzeknie się aspiracji uczestnictwa w NATO - pisze w poniedziałek Financial Times.

Przedstawiciele Moskwy i Kijowa we wtorkowych negocjacjach w Turcji mają rozmawiać o przerwie w działaniach wojennych, a projekty dokumentów mają nie zawierać trzech początkowych głównych żądań Rosji: "denazyfikacji", "demilitaryzacji" i ochrony prawnej języka rosyjskiego na Ukrainie - twierdzą źródła gazety.

W związku z tymi doniesieniami na rynkach pojawiła się pewna ulga, gdyż mogą to być pierwsze oznaki postępu w rozmowach pokojowych, choć jeśli chodzi o możliwość spotkania prezydentów Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego to Kreml twierdzi, że nie ma tu postępu. Ostatnio szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że jakiekolwiek spotkanie Putina z Zełenskim, aby wymienić opinie, byłoby teraz bezproduktywne.

Według USA Putin nie wydaje się gotowy do kompromisów, a i ukraińscy politycy także umniejszają szanse na duży przełom w rozmowach. 

21:59, 28.03.2022

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) ogłosił zamknięcie swoich biur w Moskwie i Mińsku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. 

21:57, 28.03.2022

Wielka Brytania wzmocni presję gospodarczą na Rosję - zapowiedział premier Boris Johnson prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas ich rozmowy telefonicznej w poniedziałek. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dae6izi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dae6izi
Więcej tematów