Wojna o Irak w skrócie - osiemnasty dzień, 6.4
Wojna o Irak w skrócie - osiemnasty dzień
WYDARZENIA
+++ Wybuchy bomb i huk artylerii słychać w całym Bagdadzie; wojska amerykańskie zaciskają blokadę od południa, zachodu i wschodu.
+++ Dowódca amerykański mówi, że jego wojska kontrolują wszystkie główne drogi wychodzące z Bagdadu z wyjątkiem autostrady nr 2, która prowadzi na północ.
+++ Brat przywódcy Kurdów irackich, Barzaniego, jest w stanie krytycznym - samoloty amerykańskie przez pomyłkę zaatakowały konwój, w którym jechał. Zginęło 18 ludzi, w tym według BBC także żołnierze amerykańscy; rannych jest przeszło 45.
+++ Amerykanie mówią, że to nie oni zaatakowali rosyjski konwój dyplomatyczny, w którym z Bagdadu do Syrii jechał m.in. ambasador Rosji.
CYTATY
Wiceminister obrony USA Paul Wolfowitz, zapytany, czy utworzenie nowego rządu irackiego zabierze tyle czasu, co sformowanie autonomicznych władz irackiego Kurdystanu po wojnie 1991 roku, czyli sześć miesięcy: "Sześć miesięcy to było w północnym Iraku. Tu mamy do czynienia z bardziej skomplikowaną sytuacją. To potrwa dłużej".
Saddam Husajn w oświadczeniu odczytanym w irackiej telewizji: "Jeśli z jakiegokolwiek powodu żołnierz nie może dołączyć do swej jednostki, niech dołącza do jednostki tego samego rodzaju, do której może się przyłączyć".
LOTY BOJOWE, BOMBY I POCISKI
W sobotę lotnictwo koalicji dokonało 3000 lotów bojowych. Od początku wojny siły koalicyjne wystrzeliły na cele w Iraku 750 pocisków manewrujących Tomahawk i zrzuciły przeszło 14 tysięcy precyzyjnie sterowanych bomb.
OCHOTNICY
Władze irackie podały, że sześć tysięcy ochotników arabskich przybyło do Iraku, aby przeprowadzić samobójcze ataki na wojska koalicji.
STRATY
USA - 79 zabitych, 8 zaginionych i 7 w niewoli według Pentagonu, 81 zabitych według Reutera. W. Brytania - 27 zabitych.
Wojsko irackie (według USA) - 320 poległych w bitwie o lotnisko bagdadzkie, 2000 zabitych od czasu, gdy Amerykanie zaczęli atakować przedmieścia Bagdadu. Strona iracka nie podaje strat własnych.
Iraccy cywile (według Bagdadu) - 1.252 zabitych, 5.103 rannych. Amerykanie mówią, że mają przeszło 6.500 irackich jeńców. Na początku zeszłego tygodnia Brytyjczycy podawali, że wojska koalicyjne wzięły 8.000 jeńców.
SIŁY WALCZĄCE
Wojska koalicji liczą ponad 300 tysięcy żołnierzy, w tym około 250 tysięcy amerykańskich, 45 tysięcy brytyjskich, 2.000 australijskich i 200 polskich. W drodze do Zatoki Perskiej jest jeszcze prawie 100 tysięcy żołnierzy amerykańskich.
Irackie siły lądowe miały na początku wojny około 350 tysięcy żołnierzy.
ROPA NAFTOWA
Na południu Iraku pod kontrolą sił koalicyjnych jest przeszło 600 z ogólnej liczby 1000 tamtejszych szybów naftowych i trzy rafinerie naftowe. Płoną jeszcze tylko dwa szyby. Wokół Bagdadu płonie około 50 rowów wypełnionych ropą i stanowiących element obrony przeciwlotniczej (czarny dym utrudnia widoczność).(mp)