PolskaWojna na warunki, czyli PiS kontra LiS

Wojna na warunki, czyli PiS kontra LiS

Liga i Samoobrona przedstawiły projekt odpowiedzi na list premiera Jarosława Kaczyńskiego o warunkach "dobrego rządzenia", zawierający 10 postulatów. Politycy podkreślali, że nie jest to stanowisko ostateczne i zostanie ono poddane dyskusji podczas wspólnego posiedzenia rady politycznej LiS.

Wojna na warunki, czyli PiS kontra LiS
Źródło zdjęć: © PAP

21.07.2007 | aktual.: 21.07.2007 17:39

Zgadzając się wstępnie na większość postulatów PiS, ale jednocześnie dostrzegając ich zbytnią ogólnikowość, pragniemy niektóre z nich uściślić - powiedział wiceprzewodniczący LPR Wojciech Wierzejski. Projekt odpowiedzi na list premiera zawiera 10 warunków sprawnego funkcjonowania rządu koalicyjnego.

Wśród 10 warunków przedstawionych przez LiS są m.in.: zobowiązania do lojalnego wspierania się koalicjantów i głosowania za wszystkimi projektami ustaw zgłoszonymi przez resorty rządowe, zapewnienie, że "nie będzie publicznego podważania rozporządzeń koalicyjnych ministrów, jak to było w przypadku rozporządzenia o kanonie lektur".

Kolejny warunek to taki, że "na stanowiska w administracji rządowej i urzędach podległych Radzie Ministrów będą promowane osoby merytorycznie przygotowane i kompetentne". Jak podkreśla LiS - powinno się unikać zatrudniania osób z rodziny polityków koalicji.

LiS chce też m.in. odpolitycznienia służb specjalnych, wyjaśnienia i ujawnienia wszystkich przestępstw popełnianych przez osoby publiczne, podjęcia rozmów i spełniania postulatów protestujących grup zawodowych jak pielęgniarki, czy kolejarze, a także podwyżek rent i emerytur oraz działań na forum UE, które doprowadzą do zwiększenia dopłat dla polskich rolników.

Jak zapowiedzieli poseł Wierzejski i pełniący obowiązki przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Samoobrony Krzysztof Sikora, przedstawione przez LiS warunki będą przedmiotem dyskusji statutowych organów Ligi i Samoobrony.

Sikora podkreślił jednocześnie, Samoobrona spodziewa się, że do tego czasu zostaną zrealizowane wszystkie dotychczasowe uzgodnienia w ramach koalicji, w tym: nastąpi obsada stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi i innych stanowisk państwowych; projekt budżetu na 2008 r. będzie uwzględniał postanowienia wynikające z umowy koalicyjnej Solidarne Państwo, m.in. wzrost nakładów na służbę zdrowia, czy oświatę oraz pełną waloryzację rent i emerytur.

Wierzejski powiedział, że LPR czeka na wyjaśnienia w sprawie akcji CBA i odwołania Andrzeja Leppera. Jeśli PiS nie pokaże dowodów przed pierwszym posiedzeniem Sejmu po wakacjach, będziemy chcieli o tym rozmawiać. Ta afera musi zostać wyjaśniona - zaznaczył Wierzejski. Dodał, że Liga nie zgadza się z argumentami, jakoby powołanie komisji śledczej w tej sprawie mogło zaszkodzić śledztwu.

W liście skierowanym w czwartek do szefów LPR i Samoobrony, dotyczącym "warunków dobrego rządzenia", Jarosław Kaczyński napisał m.in., że jeśli obie te partie nie zgodzą się na przedstawione im warunki, trzeba będzie "odwołać się do decyzji wyborców", a więc do wyborów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)