Trwa ładowanie...
d4l3txd
IAR

Wojna na Ukrainie. Adam Eberhardt: Rosjanie podgrzewają atmosferę, ale nie będzie ofensywy

- Rosjanie podgrzewają atmosferę w Donbasie, ale na razie nie będzie ofensywy - uważa Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak zaznacza, ze względów politycznych Kremlowi nie opłaca się na razie zaognianie konfliktu na wschodniej Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojna na Ukrainie. Adam Eberhardt: Rosjanie podgrzewają atmosferę, ale nie będzie ofensywy
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d4l3txd

Wspierani przez Rosjan separatyści wciąż atakują ukraińskie wojsko, są też doniesienia o koncentracji rosyjskiej techniki wojskowej tuż przy granicy. Jednak to, zdaniem eksperta element rosyjskiej gry.

- Mimo, że Kreml nadal chce destabilizować sytuację na Ukrainie, to nie zdecyduje się w najbliższym czasie na rozpętanie kolejnej ofensywy - podkreśla Eberhardt.

Jak zaznacza, do tej pory każda ofensywa wspieranych przez Rosjan separatystów konsolidowała ukraińskie społeczeństwo i dawała prezydentowi Poroszence alibi do nieprzeprowadzania reform. Dlatego, jak twierdzi Eberhardt, z punktu widzenia Rosji bardziej racjonalne jest pozorowanie działań wojennych i liczenie na to, że Ukraina sama się zdestabilizuje na skutek katastrofy gospodarczej.

d4l3txd

Jednocześnie, zdaniem eksperta, Rosja wysyłając pomoc wojskową stara się maksymalnie wzmocnić militarnie nieuznawane przez świat republiki Doniecką i Ługańską. Jak podkreśla, wysyłanie przez Rosję kolejnych czołgów do Donbasu nie oznacza, że w najbliższych tygodniach spodziewać się można operacji rosyjskiej na pełną skalę.

Militaryzacja Donbasu, oznajmia ekspert, jest elementem rosyjskiej presji na Kijów, ale też przygotowaniem do ofensywy za jakiś czas, kiedy okaże się, że tylko atak militarny jest sposobem na osiągnięcie rosyjskich celów na Ukrainie.

Eberhardt zaznacza, że separatystyczne republiki są strukturami absolutnie kontrolowanymi przez Moskwę.

Rosja wzmacnia granicę z Ukrainą

d4l3txd

W zeszłym tygodniu światowe agencje informowały o zwiększającej się liczbie rosyjskiego wojska przy granicy z Ukrainą. Mimo formalnego zawieszenia broni Ukraińcy twierdzą, że są codziennie atakowani przez siły prorosyjskich separatystów.

Według danych ukraińskiego wojska, tylko w ciągu ostatniej doby w wyniku walk z separatystami zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, a czterech zostało rannych.

Zobacz również wideo: Ukraińcy i separatyści wciąż strzelają

d4l3txd

Podziel się opinią

Share
d4l3txd
d4l3txd