Trwa ładowanie...
d2esazj

Województwo warszawskie. Sejm już w sierpniu może zająć się projektem ustawy

Województwo warszawskie. Coraz bliżej powstania województwa warszawskiego. Sejm już 7 sierpnia może zająć się projektem ustawy o zmianie w podziale terytorialnym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Województwo warszawskie. Sejm w sierpniu może się zająć projektem ustawy
Województwo warszawskie. Sejm w sierpniu może się zająć projektem ustawy (Pixabay)
d2esazj

Województwo warszawskie. PiS chce jego wprowadzenia

O tym, że w Polsce może powstać nowe województwo, mówiło się od jakiegoś czasu. Zmian w podziale terytorialnym kraju chciano w kilku regionach kraju. O powołanie nowego województwa starali się w Koszalinie i Częstochowie. Jednak Prawo i Sprawiedliwość chce, by nowym województwem na mapie kraju było województwo warszawskie.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, już 7 sierpnia Sejm może zająć się projektem ustawy autorstwa PiS, który będzie zakładał stworzenie nowego województwa warszawskiego. Rządzący obóz Zjednoczonej Prawicy jest przekonany, że należy wyodrębnić Warszawę z województwa mazowieckiego jeszcze w tym roku.

d2esazj

Województwo warszawskie. Mazowsze byłoby wśród najbiedniejszych regionów

Po ewentualnym wydzieleniu Warszawy z województwa mazowieckiego, to właśnie Mazowsze byłoby wśród najbiedniejszych regionów Polski. Tak wskazują urzędnicy pracujący w mazowieckim urzędzie wojewódzkim.

Politycy PiS mówili o tym pomyśle od dawna, tłumacząc, że podział ma sprawić, że stosunkowo niezamożne Mazowsze może w ten sposób zawalczyć o więcej środków unijnych.

Urzędnicy tłumaczą, że 80 proc. wpływów województwa do podatek CIT. A ponad 87 proc. tego podatku generuje właśnie Warszawa i okoliczne powiaty. 79 proc. podatku CIT dla województwa pochodzi z samej Warszawy, a z podwarszawskich powiatów - 8,7 proc.

d2esazj

Budżet woj. mazowieckiego na 2020 rok wyniósł aż 3,7 mld zł. To kilka razy więcej niż na przykład budżet woj. podlaskiego. Ten zakładał wydatki na poziomie 855 mln zł przy 126 mln zł deficytu.

Zobacz też: Premier nie przyjmie rezygnacji szefa MSZ? Jarosław Gowin ma wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2esazj

Podziel się opinią

Share
d2esazj
d2esazj