Wojewoda śląski uczy dzieci, jak bezpiecznie dojść do szkoły
Jak bezpiecznie przejść przez jezdnię i dlaczego należy nosić światełka odblaskowe tłumaczył w czwartek wojewoda śląski Lechosław Jarzębski uczniom jednej z sosnowieckich podstawówek. Zainaugurował w ten sposób w regionie akcję "Bezpieczna droga do szkoły".
18.09.2003 17:00
W ramach akcji dla uczniów drugich klas szkół podstawowych przygotowano specjalną książeczkę. W kolorowym, urozmaiconym komiksami i wycinankami wydawnictwie dzieci znajdą informacje dotyczące prawidłowego poruszania się po ulicach, a także podstawowe zagadnienia ruchu drogowego.
Książeczek, które będą też pomocne w egzaminach na kartę rowerową, wydrukowano na razie 3 tysiące; w razie potrzeby będzie ich więcej.
"Mam nadzieję, że ta książeczka stanie się waszym najlepszym przewodnikiem po drogach. Razem z nauczycielem, mamą i tatą czytajcie ją i bawcie się, poznając zasady ruchu drogowego. A wtedy będę spokojny o to, że każde z was bezpiecznie dojdzie do szkoły i szczęśliwie wróci po lekcjach do domu" - powiedział wojewoda.
Spotkaniem z dziećmi wojewoda zainaugurował akcję, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Następne spotkania z dziećmi w innych szkołach będą prowadzić pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Po wysłuchaniu wskazówek wojewody i policjantów dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach, sprawdzających ich wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwycięzcy otrzymali dyplomy. Wszyscy uczestnicy spotkania dostali światełka odblaskowe.
Pomysłodawcy akcji liczą, że wpłynie ona na ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci.
W ubiegłym roku spośród ponad 6 tysięcy wypadków drogowych, do których doszło w woj. śląskim, dzieci w wieku do 14 lat były sprawcami ponad 500. Zginęło w nich 16 dzieci, a ponad 500 zostało rannych.
W pierwszym półroczu tego roku dzieci uczestniczyły w sumie w ponad 500 wypadkach. W prawie 300 przypadkach były ich sprawcami. W tym czasie na drogach woj. śląskiego zginęło dziewięcioro dzieci. Pięcioro z nich było sprawcami wypadku. Prawie 500 zostało rannych.
W całym kraju w ubiegłym roku dzieci uczestniczyły w ponad siedmiu tysiącach wypadków drogowych. Zginęło w nich około 248 dzieci, a ponad 8 tysięcy odniosło obrażenia ciała.
Najwięcej wypadków z udziałem dzieci w wieku do lat 14 wydarzyło się w maju. Wysoki stan zagrożenia utrzymywał się aż do października. Najbardziej zagrożoną wypadkami drogowymi grupą wiekową są dzieci w wieku od siedmiu do 14 lat. W tym przedziale wiekowym dziecko jest bardzo ruchliwe, bywa roztargnione i lekkomyślne. Nietrudno zatem o wypadek.
Dzieci w wieku szkolnym najczęściej uczestniczą w ruchu drogowym jako piesi. Przepisy stanowią, że poza obszarem zabudowanym dzieci do lat 15 mają obowiązek nosić elementy odblaskowe.