Woda uszkodziła pagody świątyni Shaolin
Co najmniej 20
pagód (stup) słynnego chińskiego klasztoru Shaolin, kolebki chińskich
sztuk walki i chińskiego buddyzmu zen, ucierpiało w wyniku
niedawnej awarii instalacji wodnej - poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua.
Pagody - budowle wieżowe, o wielu kondygnacjach krytych osobnymi dachami, pełniące rolę świątyń, pochylają się, a mury pękają, ponieważ wyciek wody z pękniętej trzy miesiące temu rury spowodował usuwanie się gruntu i zamoknięcie fundamentów budowli.
Na terenie klasztoru Shaolin znajduje się ponad 230 pagód, które budowano w charakterze grobowców mnichów w czasach od dynastii Tang (618-907) do czasów dynastii Qing (1368-1644). Mają one istotną wartość dla historii chińskiej architektury i rzeźby.
Chylącą się pagodą Fawan - najstarszą chińską pagodę - mnisi podparli w czterech miejscach drągami. Największe z pęknięć w jej murach jest długie na metr i ma szerokość dwóch centymetrów.
Według mnichów wiele z pagód Shaolinu pochyla się ze starości, a na ścianach widać pęknięcia. Wyciek wody z pękniętej rury przyspieszył te procesy.
Władze położonej w środkowych Chinach prowincji Henan, w której znajduje się słynny kompleks, starają się o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Świątynia w górskim rejonie Songshan w okolicach miasta Dengfeng została wybudowana w 495 r. Według legendy założył ją przybyły z Indii Bodhidharma, który przyniósł do Chin buddyzm.
Co roku do świątyni Shaolin, od otwarcia jej w 1988 r. dla turystów przyjeżdża ok. 10 tys. cudzoziemców, aby doskonalić w kolebce chińskiej sztuki walki swoje umiejętności kung fu i tai chi. Przechowywane w Shaolin dokumenty omawiają 708 form walki i ćwiczeń wzmacniających wewnętrzne organy oraz metod medytacji.