PolskaWoda groźna w 3 województwach, sprawdź prognozę

Woda groźna w 3 województwach, sprawdź prognozę

Na terenie trzech województw obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Dotyczy to Podkarpacia, Lubelszczyzny i województwa świętokrzyskiego. Oznacza to, że na terenie tych województw może wystąpić przekroczenie stanów alarmowych rzek.

Poziom większości rzek Podkarpacia powoli się obniża. Rośnie jedynie poziom wody w Wiśle, przez którą przechodzi fala wezbraniowa. W związku z przekroczeniem przez Wisłę stanu alarmowego w Sandomierzu, w piątek ogłoszono alarm powodziowy dla miasta Tarnobrzega.

Obecnie rzeka przekracza stan alarmowy w Zawichoście o ok. 40 cm i w Sandomierzu o 1 cm. Jej poziom nadal rośnie.

Jak zapewnia Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu, na obecną chwilę nie ma bezpośredniego zagrożenia i konieczności ewakuacji, choć sytuacja jest poważna. Jednak apeluje do mieszkańców o uwagę i sprawdzanie na bieżąco komunikatów służb ratowniczych przekazywanych na miejscu i podawanych poprzez media.

Przez całą noc około czterystu strażaków pomagało w umacnianiu wyrw na rzece Trześniówce i w wale wiślanym w Zalesiu Gorzyckim w gminie Gorzyce, pow. tarnobrzeskim.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie informuje, że w nocy lub nad ranem spodziewana jest na Wiśle w Sandomierzu fala kulminacyjna i przekroczenie tam stanu alarmowego o ok. 10 cm. Natomiast w sobotę przed południem, gdy fala dojdzie do Zawichostu, może tam przekroczyć alarm o 90 cm.

Stabilne są także na chwilę obecną wody Sanu, który przekracza w Nisku jedynie stan ostrzegawczy o około metr. Jednak w sobotę spodziewane jest tam wezbranie wód i przekroczenie stanu alarmowego o ok. 5 cm.

Stan alarmowy przekracza jeszcze Wisłok w Tryńczy, czyli przy ujściu do Sanu, o ok. 20 cm, ale woda już opada.

Ze względu na ustabilizowanie się sytuacji powodziowej w kilku miejscach odwołano alarmy powodziowe lub zamieniono na pogotowia przeciwpowodziowe. Obecnie pogotowie obowiązuje jeszcze w poszczególnych gminach powiatów: tarnobrzeskiego, przemyskiego, przeworskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego, mieleckiego i niżańskiego oraz w mieście Sieniawie.

Prognozy pogody przewidują po południu i w nocy przelotne opady w zachodniej części regionu.

Jak poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. kpt. Marcin Betleja, w związku z ulewnymi deszczami, jakie przechodziły nad regionem od kilku dni strażacy interweniowali od środy ponad 500 razy. Byli wzywani najczęściej do wypompowania wody z ulic, piwnic i posesji oraz do pomocy przy zabezpieczaniu domów przed zalaniem. Pomagali także w umacnianiu wałów na Wiśle w Zalesiu Gorzyckim i Trześniówce w pow. tarnobrzeskim. Profilaktycznie ewakuowano w gminie Jeżowe sześć osób i 10 sztuk zwierząt.

Lubelszczyzna

Podnosi się poziom Wisły na Lubelszczyźnie. W piątek przed południem rzeka w Annopolu przekraczała stan alarmowy o ponad 70 cm. Ogłoszono alarm powodziowy dla wszystkich powiatów nadwiślańskich.

Od czwartkowego wieczora poziom Wisły w Annopolu podniósł się o prawie 80 cm i wynosił w piątek przed południem niemal 5,8 metra. W położonych niżej Puławach rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy.

Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska wprowadziła w piątek alarm powodziowy we wszystkich nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim; Puławach i Dęblinie oraz ośmiu gminach.

Wojewoda Tokarska powiedziała dziennikarzom, że nie ma obawy, aby nadchodząca fala przelała się przez prowizoryczne umocnienia wykonane w miejscach przerwania wałów podczas powodzi w maju i czerwcu. Zapewniła, że wykonane opaski są umacniane workami z piaskiem i folią, a wszystkie służby pozostają w gotowości. - Te opaski są dosyć szerokie, mają nieco niższe korony, o 30-40 cm, ale nie są dogłębnie zabezpieczone, dlatego prowadzone tam są prace zabezpieczające - powiedziała Tokarska.

Według oceny wojewody lubelskiego przybór wody jest nieco niższy, niż przewidywały czwartkowe prognozy. - Mamy nadzieję, że to jest "dmuchanie na zimne", ale ono być musi - powiedziała o przygotowaniach wojewoda.

Tokarska dodała, że odbudowa wałów w miejscach naruszonych przez powódź ma być wykonana docelowo do końca października.

Według czwartkowych prognoz IMiGW Wisła na Lubelszczyźnie ma nadal przybierać i w sobotę może w Annopolu przekroczyć stan alarmowy o ponad półtora metra.

Świętokrzyskie

Przez Sandomierz natomiast przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Od południa obowiązuje alarm przeciwpowodziowy wprowadzony przez starostę na terenie całego powiatu. Maksymalna woda, która przyjdzie do Sandomierza ma być jednak o dwa metry niższa od tej, jaką odnotowano podczas majowej powodzi.

Zespół Powiatowego Sztabu Antykryzysowego uspokaja, że tymczasowy wał opaskowy spinający wyrwę w sandomierskim Koćmierzowie taką wodę powinien wytrzymać.

Obecnie poziom Wisły w Sandomierzu wynosi 607 cm, do stanu alarmowego brakuje 3 cm. W Zawichoście rzeka przekracza stan alarmowy o ponad 40 cm. Do tej pory Wisła przybierała 6 cm na godzinę, jednak niedługo nie będzie już takiej tendencji, bo w Połańcu woda przestaje się podnosić. Według prognoz w Sandomierzu do wieczora przybędzie jeszcze ok. 20-30 cm wody, gdyż Wisłę wciąż zasila San, potem sytuacja zacznie się stabilizować. Służby antykryzysowe w powiecie sandomierskim na bieżąco monitorują sytuację powodziową.

Pogoda w weekend

W sobotę w kraju części zachodniej, północno-zachodniej, a potem także i w centrum zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z okresowymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Lokalnie na południu opady mogą jeszcze być umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23 do 27 st., tylko w rejonach podgórskich (Karpaty) lokalnie niższa. Wiatr słaby, okresowo umiarkowany z kierunków zmieniających się z przewagą zachodnich. Podczas burz wiatr silniejszy, porywisty do 60km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko w pasie od Suwalszczyzny po Małopolskę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. W niedzielę nad ranem, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, lokalne mgły. Temperatura minimalna przeważnie od 14 do 17 st. Chłodniej tylko na krańcach południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich, tam od 10 do 12 st. Wiatr słaby zmienny, z przewagą kierunków południowych.

W niedzielę na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich, a wieczorem także na północnym zachodzie i zachodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. Tam okresowo przelotne opady i lokalne burze. Temperatura maksymalna przeważnie od 26 do 30 st. Tylko lokalnie na krańcach północnych (nad morzem, na Suwalszczyźnie) chłodniej około 25 st. Wiatr słaby, okresowo umiarkowany, na wschodzie i południu zmienny. W części zachodniej i północnej kraju przeważnie z kierunków południowych. Podczas burz wiatr dość silny, porywisty, w porywach do 60-70km/h.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego i wówczas przelotne opady deszczu. Po południu możliwa burza. Temperatura maksymalna 25 st. Wiatr słaby zmienny z przewagą kierunków zachodnich, w czasie burzy porywisty w porywach do 50 km/h. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane, zanikające opady deszczu. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę pogodnie. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr na ogół słaby zmienny, chwilami umiarkowany z kierunku południowego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)