PolskaWniosek Ziobry ws. sędziego z Gliwic

Wniosek Ziobry ws. sędziego z Gliwic

Do Sądu Apelacyjnego w Katowicach wpłynął wniosek ministra sprawiedliwości o podjęcie czynności
dyscyplinarnych wobec sędziego z Gliwic, który wydał budzący
kontrowersje wyrok w sprawie hali Międzynarodowych Targów
Katowickich (MTK). Hala kilka miesięcy po wyroku zawaliła się;
zginęło 65 osób.

16.02.2006 | aktual.: 16.02.2006 15:38

Orzeczenie sądu - ostro skrytykowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę oraz ministra transportu i budownictwa Jerzego Polaczka - nakazywało ubezpieczycielowi wypłacenie na rzecz MTK odszkodowania za uszkodzenie dachu hali.

Sąd nakazał STU Ergo Hestia wypłacenie Międzynarodowym Targom Katowickim odszkodowania za koszty, jakie poniosły w związku z zabezpieczeniem konstrukcji dachu hali targowej, która w 2002 roku ugięła się pod naporem śniegu. Wyrok został ogłoszony w listopadzie ub. roku. Jego podstawą było stwierdzenie biegłego, że właściciel obiektu nie musi odśnieżać dachu i nie musi wiedzieć, jaka jego ilość może spowodować katastrofę. Zdaniem Ziobry, sędzia w "sposób rażący i oczywisty" naruszył zasady prawa. Polaczek mówił, że orzeczenie sądu "świadczy o możliwej korupcji".

Wniosek trafił dzisiaj do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Po przeprowadzeniu czynności dyscyplinarnych podejmie on decyzję, czy wniosek jest zasadny i wymaga wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, czy też zasadny nie jest. Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania byłoby zaskarżalne - powiedział rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach Waldemar Szmidt.

Dodał, że pismo ministra sprawiedliwości zawiera zarzuty naruszenia prawa procesowego. Miało to, zdaniem ministra sprawiedliwości, polegać na dokonanej przez sędziego niewłaściwej ocenie dowodów i - co za tym idzie - błędnych wnioskach co do meritum procesu.

Sprawa pojawiła się w mediach kilka dni po katastrofie hali MTK. Środowisko sędziowskie zarzuciło Ziobrze, że krytykując wyrok naruszył niezawisłość sędziowską. Minister uważa, że tego nie zrobił. Niezawisłość sędziowska to nie jest niezawisłość i wolność od wszelkiej krytyki- oświadczył Ziobro na konferencji prasowej.

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła niejednogłośnie uchwałę, że oczekuje od premiera spowodowania, iż członkowie rządu "zaniechają działań naruszających niezawisłość sędziowską". Uchwała odnosiła się do wypowiedzi ministrów Ziobry i Polaczka, krytykujących wyrok sądu w Gliwicach. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia uznało zaś, że sposób krytyki sądu w tej sprawie stanowi zagrożenie dla uniwersalnej wartości, jaką jest niezawisłość i niezależność sądów.

Z kolei Sąd Okręgowy w Gliwicach wyrażał "oburzenie" i "zdziwienie" krytycznymi wypowiedziami na temat jego decyzji. W opinii rzecznika tego sądu Tomasza Pawlika, osoby, które krytykowały wyrok, wypowiadały się na temat, "jak się wydaje, bez znajomości szczegółów tej sprawy", bo nie dysponowały aktami.

Pawlik dodał, że prowadzący sprawę sędzia poinformował prokuraturę o sprawie 31 stycznia br. Pawlik przyznał też, że sformułowanie z uzasadnienia wyroku sądu, dotyczące braku obowiązku odśnieżania, jest "niefortunne".

W listopadzie 2005 r. gliwicki sąd nakazał STU Ergo Hestia wypłacenie Międzynarodowym Targom Katowickim odszkodowania. Za naprawę MTK chciały od ubezpieczyciela 319 tys. zł, sąd nakazał wypłacenie 242 tys. Biegły, który uznał, że właściciel budynku nie ma obowiązku jego odśnieżania, oświadczył, że nie mógł wydać innej opinii, bo takie jest prawo.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)