Wniosek o postępowanie dyscyplinarne ws. komornika, którego asesor bezprawnie zajął ciągnik
Jest wniosek o postępowanie dyscyplinarne w sprawie komornika, którego asesor bezprawnie zajął ciągnik rolnikowi spod Mławy. Samorząd Komorniczy składa także do ministra sprawiedliwości wniosek o odwołanie asesora.
Rolnik stracił swój pojazd warty ok. 100 tys. zł w ramach postępowania egzekucyjnego przeciw dłużnikowi, którym - jak się okazało - był sąsiad.
Po zabraniu ciągnika na wniosek wierzyciela trafił on do komisu, gdzie sprzedano go za ok. 40 tys. zł. Poszkodowany rolnik skierował do sądu wniosek o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego, jednak zanim został on rozpatrzony, traktor miał już nowego właściciela.
Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej komornik naruszył powagę i godność zawodu, gdyż nie monitorował przebiegu postępowania asesora.
- Był do tego zobowiązany na podstawie przepisów Kodeksu Etyki Zawodowej Komornika Sądowego - tłumaczy rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus. - Za przewinienia dyscyplinarne może grozić - oprócz upomnienia, nagany i kary finansowej - nawet wydalenie ze służby.
Krajowa Rada Komornicza zdecydowała się również wystąpić do Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi o rozważenie możliwości wystąpienia do ministra sprawiedliwości o odwołanie asesora.
- Taki tryb może przyspieszyć procedurę odwołania (skreślenia z listy asesorów) bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego. Zgodnie z przepisami ustawy o komornikach sądowych i egzekucji prezes sądu apelacyjnego może odwołać asesora z zajmowanego stanowiska, jeżeli dopuścił się rażącego lub uporczywego naruszenia przepisów prawa - wyjaśniła Janus.
Postępowanie dyscyplinarne wobec asesora do tej pory się nie rozpoczęło, bowiem obwiniony przedłożył komisji zwolnienie lekarskie. Z tych samych powodów prowadząca śledztwo w całej sprawie prokuratura z Mławy nie może przedstawić mu zarzutów.