Trwa ładowanie...
d4d6kcw

Wniosek o pomoc prawną w śledztwie trafi do Rosji

Prokuratorzy z białostockiego oddziału IPN zakończyli prace nad wnioskiem o pomoc prawną w sprawie śledztwa dotyczącego obławy augustowskiej - ustalił "Nasz Dziennik". Wniosek przesłano do Prokuratury Generalnej, która jeszcze w czerwcu ma przekazać go Rosji.

Share
d4d6kcw

We wniosku polscy prokuratorzy zwracają się o przekazanie kopii dokumentu, o którym napisał rosyjski historyk Nikita Pietrow w swojej książce "Według scenariusza Stalina". To szyfrotelegram z 21 lipca 1945 roku. Abakumow, naczelnik kontrwywiadu wojskowego (SMIERSZ), informuje w nim Berię o planach likwidacji 592 "polskich bandytów", członków Armii Krajowej, aresztowanych w rejonie Puszczy Augustowskiej - zaznacza gazeta.

Prokurator Zbigniew Kulikowski, szef pionu prokuratorskiego białostockiego IPN mówi "ND", że chodzi obecnie o wniosek uzupełniający do wniosku o pomoc prawną, który został wysłany do władz Federacji Rosyjskiej już w 2009 r. Nasi prokuratorzy teraz precyzyjnie wskazują, gdzie dokument się znajduje - w Centralnym Archiwum Federacji Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa w Moskwie, na Łubiance.

d4d6kcw

Podziel się opinią

Share
d4d6kcw
d4d6kcw
Więcej tematów