Trwa ładowanie...
d19e5i1
d19e5i1
Nasz DziennikZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wniosek o ekstradycję Mazura leży

Do końca października szefowie
amerykańskiej prokuratury zadecydują, czy wdrożyć postępowanie w
sprawie ekstradycji do Polski Edwarda Mazura, podejrzewanego o
zlecenie zabójstwa byłego komendanta głównego policji, generała
Marka Papały, informuje "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d19e5i1

Według dziennika sprawa mogłaby być załatwiona wcześniej, gdyby nie opieszałość poprzednich, lewicowych władz kraju. W marcu 2005 roku strona polska złożyła w amerykańskim departamencie sprawiedliwości wniosek o ekstradycję Mazura, ale przedstawiciele rządu SLD nie zrobili nic, by cała procedura została wszczęta.

Działania polityków SLD, a w szczególności Andrzeja Kalwasa, ministra sprawiedliwości w rządzie Marka Belki - jak wynika z informacji, do jakich dotarł "Nasz Dziennik" - koncentrowały się przede wszystkim na medialnych oświadczeniach i grze na zwłokę. Co prawda w marcu 2005 r. Amerykanie otrzymali pisemny wniosek o ekstradycję Mazura, jednak nikt ze strony rządu SLD ani Ministerstwa Sprawiedliwości kierowanego przez Kalwasa nie pofatygował się, by jednocześnie wdrożyć wymagane przepisami prawa amerykańskiego procedury sądowe.

W myśl obowiązujących w USA przepisów jedynie prawomocny wyrok sądu może pozwolić na ekstradycję Mazura do Polski. Stosowne formalności zostały wypełnione dopiero po październikowej wizycie w USA ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prokuratora krajowego Janusza Kaczmarka. My pojechaliśmy dopiero wypełnić procedury niezbędne do tego, by amerykańska prokuratura mogła zadecydować o ewentualnym wdrożeniu postępowania w tej sprawie - powiedział gazecie Kaczmarek, który potwierdził, że od marca ub.r. wniosek o ekstradycję leżał i nikt nic nie robił w tej sprawie. (PAP)

Więcej: Nasz Dziennik - Sam papierek nie wystarczy

d19e5i1

Podziel się opinią

Share

d19e5i1

d19e5i1
Więcej tematów