Włośnica po daniu z dziczyzny
Jedenaście osób zarażonych włośnicą trafiło do
poznańskiej Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Akademii
Medycznej. Zarażeni jedli przetwory z mięsa dzików upolowanych w
okolicach Chodzieży (Wielkopolskie) - poinformowano w tej
klinice.
Kolejnych 27 osób jest leczonych ambulatoryjnie i pozostaje pod stałą opieką lekarzy. Pacjenci, z trudnymi do rozpoznania objawami zarażenia włośniami, zaczęli zgłaszać się do lekarzy w końcu minionego tygodnia.
"Cześć osób była w stanie ciężkim, ale teraz ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Liczymy się z tym, że do naszej kliniki może trafić więcej zarażonych" - powiedziała zastępca ordynatora Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych AM w Poznaniu, dr Elżbieta Kacprzak.
Według ustaleń powiatowego lekarza weterynarii w Chodzieży, mięso z którego zrobiono wędliny pochodziło od dzika zastrzelonego pod koniec lutego. Mięso to było przebadane i nie stwierdzono w nim obecności pasożyta, ale najprawdopodobniej do produkcji wędlin użyto także innego nieprzebadanego mięsa. "Musi to potwierdzić jeszcze nasze dochodzenie" - poinformował zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Poznaniu Piotr Knablewski.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży prowadzi postępowanie wyjaśniające i przygotowuje wniosek do prokuratury w sprawie wprowadzenia do obrotu nieprzebadanego mięsa, co spowodowało zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Włośnica to zarażenie larwami włośnia, znajdującymi się w mięśniach chorych zwierząt, m.in. świń i dzików. Po zjedzeniu przez człowieka zakażonego mięsa larwy przedostają się do żołądka i jelit, następnie do naczyń chłonnych, a później do mięśni, gdzie wytwarzają otoczki, które z czasem wapnieją. Ludzie chorują na włośnicę po zjedzeniu surowego lub niedogotowanego zarażonego mięsa lub wędlin wędzonych w zbyt niskiej temperaturze. Objawami włośnicy są nudności, wymioty, biegunka, wysoka gorączka, bóle mięśniowe, obrzęki wokół oczu lub twarzy.