ŚwiatWłoskie "tak" dla rozszerzenia UE

Włoskie "tak" dla rozszerzenia UE

Niemal
jednogłośnie ratyfikowała Traktat o rozszerzeniu Unii
Europejskiej o 10 nowych państw, w tym Polskę izba niższa włoskiego parlamentu. Projekt ustawy
będzie teraz przedmiotem obrad włoskiego Senatu.

Izba Deputowanych wyraziła zgodę na rozszerzenie Unii większością 421 głosów. Dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Ogółem w auli znajdowało się 423 deputowanych.

W kończących dyskusję nad ratyfikacją traktatu wystąpieniach deputowani zarówno z centroprawicowej opozycji, jak i z koalicji rządzącej zwracali uwagę na konieczność pilnej reformy instytucji europejskich tak, aby zapewniły one sprawne kierowanie unią 25 państw, a w niedalekiej przyszłości składającej się z jeszcze większej liczby członków.

Deputowany z Ligi Północnej, której członkowie w przeszłości wnosili najwięcej zastrzeżeń do rozszerzenia UE, Cesare Rizzi wyraził obawy przed zmniejszeniem środków finansowych z funduszów Unii na rzecz Włoch.

Rizzi zastrzegł jednak, że jego uwagi mają na celu "zachęcenie deputowanych do głębszej refleksji nad skutkami rozszerzenia i możliwością negocjowania klauzul ochronnych". Podkreślił, że w żadnym wypadku nie należy rozumieć ich jako "nie" dla poszerzenia Europy.

Wielu deputowanych, tak z koalicji jak i z partii opozycyjnych, wskazywało na konieczność kontynuowania procesu rozszerzania UE o kolejne kraje: Bułgarię, Rumunię i Turcję. Podnoszono także możliwość przystąpienia do unii Rosji oraz Izraela.

Deputowani zwracali uwagę, że proces poszerzenia Unii musi zostać przypieczętowany przyjęciem konstytucji europejskiej zaznaczając, iż powinno to mieć miejsce w grudniu, przed zakończeniem włoskiej prezydencji w UE.

Nawiązując do znajdującego się w Traktacie o rozszerzeniu UE, podpisanym w Atenach 16 czerwca tego roku, zapisu o sposobie podejmowania decyzji w Unii zgodnie z ustaleniami z Nicei, deputowani z największej opozycyjnej partii Lewicowych Demokratów zdecydowanie poparli zaproponowany przez konwent w projekcie konstytucji UE system głosowania podwójną większością (państw i mieszkańców krajów unii).

Traktat o rozszerzeniu UE ratyfikowany został już przez parlamenty Danii, Niemiec i Portugalii oraz przez sześć państw przystępujących do Unii: Cypr, Maltę, Litwę, Polskę, Słowację i Republikę Czeską.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)