Włoskie media o papieskiej pielgrzymce
Włoskie media zwracają uwagę na społeczne przesłanie przemówienia Jana Pawła II na lotnisku w Krakowie i na jego znakomitą formę fizyczną podczas pielgrzymki do Ojczyzny.
Papież rzuca wyzwanie kapitalizmowi: nigdy więcej niesprawiedliwości - tak zatytułował artykuł w dzienniku Corriere della Sera Luigi Accattoli. Włoski komentator podkreślił, że jak zawsze w Polsce Ojciec Święty wygłosił bardzo mocne przemówienie na temat sytuacji gospodarczej kraju, bezrobocia i pogłębiającego się zubożenia społeczeństwa.
Zdaniem czołowego watykanisty włoskiego, o surowości tej oceny świadczy także to, że papież postanowił tym razem nie mówić o wejściu Polski do Unii Europejskiej, w odróżnieniu od wystąpienia wygłoszonego w 1999 roku w polskim parlamencie.
Włoski dziennikarz wyraża przekonanie, że papież chciał w ten sposób dać wyraz dezaprobacie dla zbyt świeckiej Europy, która nie chce w swym fundamentalnym dokumencie wymienić imienia Boga.
Watykanista dziennika La Repubblica Marco Politi pisze natomiast, że papież przyjechał do Ojczyzny, w której panuje nastrój niezadowolenia, wątpliwości i zagubienia, ponieważ gospodarka rynkowa pogorszyła warunki życia wielu ludzi. Dlatego w papieskim przemówieniu powitalnym znalazło się stanowcze potępienie "dzikiego liberalizmu" - uważa publicysta.
Dodaje, że podróż Ojca Świętego do źródeł swych doświadczeń religijnych, pierwsza w całości zadedykowana Krakowowi, już na samym początku zmieniła swój charakter, przekształcając się w pielgrzymkę, której głównym hasłem jest sprzeciw wobec złych aspektów życia w Polsce. (jask)