Włoskie honory dla Polski
Polsce z okazji 25. rocznicy powstania
"Solidarności" dedykowany jest rozpoczynający się wieczorem tegoroczny Festiwal Narodów w Citta di Castello w Umbrii
w środkowych Włoszech.
Gośćmi festiwalu będą Krzysztof Penderecki, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr i Janusz Olejniczak. W ramach imprezy, która potrwa do 4 września, odbędzie się 17 koncertów i spektakli. Po raz pierwszy we Włoszech zostanie zaprezentowany film "Solidarność, Solidarność", nakręcony przez trzynastu polskich reżyserów.
- edycję festiwalu, zorganizowanego w tym roku we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie, zainauguruje koncert orkiestry i chóru filharmonii z Krakowa w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego Dominika. W programie muzyka Karola Szymanowskiego, Tadeusza Bairda i Wojciecha Kilara. Muzycy i śpiewacy z Krakowa wystąpią także dzień później w tym samym miejscu, prezentując utwory Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Również w niedzielę zostanie otwarta wystawa o twórczości teatralnej Karola Wojtyły. Krzysztof Zanussi zaprezentuje swoje dwa filmy - "Brata naszego Boga" według sztuki przyszłego Papieża oraz opowieść o nim - "Z dalekiego kraju".
W najbliższą środę, 24 sierpnia, także w kościele w Citta di Castello, orkiestrę z Wilna poprowadzi Krzysztof Penderecki, który zaprezentuje obok utworów Mozarta i Dworzaka swoje kompozycje. Na 25 sierpnia zapowiedziano recital Janusza Olejniczaka. Wykona koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina.
W kolejnych dniach festiwalu odbędą się koncerty włoskich muzyków, którzy grać będą utwory polskich kompozytorów. 29 sierpnia w kościele świętego Franciszka w pobliskim miasteczku Montone zabrzmi muzyka żydowska.
3 września odbędzie się oczekiwana z wielkim zainteresowaniem projekcja filmu "Solidarność, Solidarność", przygotowanego przez trzynastu polskich reżyserów, między innymi Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdę. 25. rocznicy powstania związku poświęcona będzie wystawa fotograficzna "Drogi do wolności". W programie bogatego w wydarzenia polskiego festiwalu są również sympozja na temat teatru Jerzego Grotowskiego oraz Tadeusza Kantora.
2 września będzie dniem polskiej kuchni, a w przygotowaniu naszych rodzimych potraw uczestniczyć będą młodzi Włosi z pobliskiej szkoły hotelarskiej i gastronomicznej.
O dedykowanym Polsce festiwalu obszernie informują od kilku dni największe włoskie gazety - "Corriere della Sera" i "La Repubblica", podkreślając, że w ten sposób Włochy chcą uczcić 25-lecie "Solidarności".
Sylwia Wysocka