ŚwiatWłoski Senat zatwierdził przepisy antyterrorystyczne

Włoski Senat zatwierdził przepisy antyterrorystyczne

Włoski Senat zatwierdził rządowy pakiet 19 przepisów wykonawczych dotyczących walki z terroryzmem, co pozwoli np. skuteczniej kontrolować komunikowanie się przez Internet, ale także umożliwi wydanie zakazu pojawiania się w miejscach publicznych osób z zasłoniętą twarzą.

Minister spraw wewnętrznych Giuseppe Pisanu oświadczył w Senacie, że należy liczyć się z możliwością ataku terrorystycznego we Włoszech. "Jesteśmy zagrożeni (atakiem terrorystycznym) i znajdujemy się w stanie intensywnego i długotrwałego alarmu" - oświadczył Pisanu.

Przywódca separatystycznej Ligi Północnej Umberto Bossi powiedział po uchwaleniu pakietu przepisów, że "pozwoli on zabronić kobietom i mężczyznom poruszania się po ulicach i w miejscach publicznych z twarzą zasłoniętą czadorem, burką lub kaskiem motocyklowym zakrywającym twarz".

Rządząca we Włoszech koalicja postanowiła przyjąć proponowany przez Ligę Północną kontrowersyjny zapis o pobieraniu materiału genetycznego ze śliny i włosów od osób, podejrzanych o terroryzm.

Przepisy, które zaczną obowiązywać prawdopodobnie 6 sierpnia, gdyż tego dnia mają zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw, przewidują, że wobec osób podejrzanych o terroryzm będą stosowane takie same surowe metody śledztwa, jak w odniesieniu do członków mafii.

Czas zatrzymania przez policję sądową podejrzanych o działalność terrorystyczną zostanie przedłużony z 12 do 24 godzin.

Z kolei imigranci, współpracujący ze służbami do walki z terroryzmem, będą otrzymywać jako swoistą nagrodę prawo pobytu we Włoszech.

Ponadto wprowadzony zostanie imienny rejestr użytkowników telefonów komórkowych na kartę. Dane, dotyczące zarówno rozmów telefonicznych, jak i e-maili będą przechowywane przez dwa lata.

Specjalnym nadzorem zostaną objęte kafejki internetowe, których wszyscy klienci będą rejestrowani.

Włoska koalicja rządowa wciąż podzielona jest w kwestii powołania specjalnej prokuratury do walki z terroryzmem. Decyzja w tej sprawie została odłożona. Nie uwzględniono także wniosku Ligi Północnej o utworzenie ministerstwa do spraw terroryzmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)