Trwa ładowanie...
dmwuoep

Włoska senator dostawała pogróżki. Prezydent Izraela: Jestem przerażony

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin napisał list do włoskiej senator Liliany Segre. To była więźniarka Auschwitz i Ravensbrueck, która dostała stałą ochronę z powodu antysemickich pogróżek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin i włoska senator Liliana Segre
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin i włoska senator Liliana Segre (PAP, Fot: Jakub Kamiński,CLAUDIO ONORATI)
dmwuoep

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin wysłał w niedzielę list do włoskiej senator Liliany Segre. Napisał w nim, że "jest przerażony" antysemickimi groźbami kierowanymi wobec niej. Z ich powodu kobieta dostała stałą ochronę.

"Twoja osobista misja, siła i odwaga są wzorem dla Izraela i dla społeczności żydowskich na całym świecie. Głęboko żałuję, że okoliczności mojego listu są tak bolesne. Nie ma słów, które odpowiednio wyrażą moje przerażenie i obrzydzenie, że jesteś narażona na takie przestępcze zachowanie. Jako ocalała z Holokaustu, widziałaś jakie są konsekwencje okropnego i tragicznego antysemityzmu, jeśli się go nie powstrzyma" - napisał prezydent Izraela w liście, który cytuje włoska agencja Ansa.

Riwlin zwrócił następnie uwagę, że przypadek Liliany Segre "to kolejny straszny przykład rzeczywistości, w jakiej żyją Żydzi w dzisiejszej Europie".

dmwuoep

"Myślę jednak, że najwłaściwszą odpowiedzią jest kontynuowanie tego, w co wierzysz. Równość, prawa człowieka, akceptacja drugiego człowieka i tolerancja to kluczowe wartości judaizmu. Są fundamentami, na których oparte jest nasze życie i bez nich bylibyśmy bezwartościowymi ludźmi" - dodał prezydent Riwlin.

Dostała stałą ochronę

Na koniec głowa izraelskiego państwa zaprosiła włoską senator do swojego kraju.

"Byłoby dla mnie i dla Izraela wielkim zaszczytem powitać cię w Jerozolimie i Izraelu” - napisał prezydent.

dmwuoep

Liliana Segre to 89-letnia senator żydowskiego pochodzenia, ocalała z Holokaustu. Kobieta przeżyła piekło w obozach w Auschwitz i Ravensbrueck. W ubiegłym roku Segre otrzymała od prezydenta Włoch Serio Mattarelliego tytuł dożywotniego senatora. Z jej inicjatywy Senat powołał w październiku nadzwyczajną komisję do walki z mową nienawiści i antysemityzmem. W jednym z wywiadów senator zdradziła, że codziennie w internecie publikowanych jest około 200 antysemickich komentarzy na jej temat.

Po głosowaniu ws. komisji w sieci nasiliły się groźby wobec Segre, dlatego władze Mediolanu przyznały jej stałą ochronę dwóch karabinierów.

Źródło: ansa.it

dmwuoep

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmwuoep

Podziel się opinią

Share

dmwuoep

dmwuoep
Więcej tematów