Trwa ładowanie...
d3gb1pp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Włosi poznają historię Jana Karskiego

Włosi poznają historię życia legendarnego polskiego kuriera Jana Karskiego. W Instytucie Polskim w Rzymie otwarto dedykowaną mu wystawę, a nadzwyczajną inicjatywą jest wydanie włoskiego komiksu o emisariuszu Państwa Podziemnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Karski w 2000 roku
Jan Karski w 2000 roku (AFP, Fot: Stan Honda)
d3gb1pp

Ekspozycja "Jan Karski. Misja dla ludzkości" została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w związku z obchodami roku Karskiego ogłoszonego w naszym kraju w setną rocznicę jego urodzin.

W gmachu polskiego Instytutu nad Tybrem zaprezentowano także program edukacyjny "Jan Karski. Niedokończona misja" oraz włoskie wydanie jego książki "Tajne państwo".

Tuż przed przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, do księgarń we Włoszech trafiła niezwykła książka - komiks "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust" ("L'uomo che scopri l'olocausto") autorstwa dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso. W sobotni wieczór byli oni gośćmi polskiego Instytutu.

d3gb1pp

Twórcy sugestywnego komiksu powiedzieli, że niemal natychmiast postanowili zaprezentować w formie graficznej powieści losy polskiego emisariusza, gdy przeczytali we włoskiej prasie pierwsze teksty na jego temat i kiedy wydano w ich kraju jego najważniejszą książkę.

W komiksie przedstawili Karskiego jako "niewygodnego bohatera", zignorowanego przez aliantów , gdy w 1943 roku zawiózł na Zachód swój raport o zagładzie Żydów, której był naocznym świadkiem. Opowieść ta zaczyna się od sceny w Białym Domu, gdy prezydent Franklin Roosevelt oraz jego doradcy nie dają wiary relacji Karskiego i nazywają go "mitomanem".

W posłowiu autorzy wyrażają ubolewanie, że "nadzwyczajna, niezwykła i fascynująca" historia życia polskiego bohatera jest nieobecna w wielu książkach, a on sam "niesprawiedliwie zapomniany" , przynajmniej - jak dodają - we Włoszech. Mają też nadzieję, że ich praca przybliży jego postać.

d3gb1pp

Podziel się opinią

Share

d3gb1pp

d3gb1pp
Więcej tematów