ŚwiatWłosi dyskutowali o karze za negacjonizm

Włosi dyskutowali o karze za negacjonizm

Obchody Dnia Pamięci o Holokauście upłynęły we Włoszech pod znakiem dyskusji na temat potwierdzonych przez centroprawicową koalicję planów wprowadzenia do kodeksu karnego kary za negacjonizm.

Ten przedstawiony przez włoską wspólnotę żydowską projekt ma poparcie ministra sprawiedliwości oraz przewodniczących obu izb parlamentu. Szef Senatu Renato Schifani oświadczył w czwartek w czasie wizyty na terenie hitlerowskiego obozu w Mauthausen w Austrii, że dołoży wszelkich starań, aby taka ustawa została przyjęta. Zamiary te poparli byli włoscy więźniowie Auschwitz.

Przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini odwiedził w Dniu Pamięci rzymską synagogę i spotkał się z miejscową wspólnotą żydowską.

Specjalna ceremonia odbyła się w Kwirynale. W jej trakcie prezydent Giorgio Napolitano apelował o "uwagę i czujność oraz natychmiastową reakcję wszędzie tam, gdzie objawi się wirus nietolerancji w jakiejkolwiek formie". - Także w krajach o demokratycznych zasadach - dodał szef państwa. Przypomniał też ustawy rasowe przyjęte we Włoszech za reżimu Benito Mussoliniego.

- Niczym innym, jak tylko ślepymi rasistowskimi prześladowaniami można tłumaczyć dekret faszystowskiego reżimu o wyrzuceniu Żydów i ich wspólnoty z włoskiego społeczeństwa - oświadczył Napolitano.

Prezydent Włoch, były komunista przypomniał, że wiek XX naznaczył także inny totalitaryzm, "ten sowiecki" - podkreślił.

- Ale musimy wiedzieć, że pierwszym zatrutym nasieniem, pierwszym destrukcyjnym wirusem jest nietolerancja, nacjonalizm i populizm, które przekładają się na demonizowanie i nienawiść do innego, obcego - mówił Napolitano.

Minister oświaty Mariastella Gelmini mówiła w wystąpieniu podczas narady zorganizowanej w parlamencie, że antysemityzm szerzy się głównie w internecie. Jak zauważyła, we Włoszech zjawisko to jest słabsze niż w innych krajach, ale wyraziła przekonanie, że wymaga to reakcji, przede wszystkim zaś - edukacji.

Cieniem na obchodach położyły się neonazistowskie, antyżydowskie napisy, które pojawiły się w czwartek na murach w Rzymie i Mediolanie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)