ŚwiatWłosi będą mieli przepisy antyterrorystyczne

Włosi będą mieli przepisy antyterrorystyczne

Pakiet przepisów antyterrorystycznych uchwali włoski rząd. W czwartek wieczorem ugrupowania koalicyjne zawarły porozumienie w sprawie ich wprowadzenia w trybie pilnym.

W ostatniej chwili koalicja postanowiła przyjąć proponowany przez Ligę Północną kontrowersyjny zapis o pobieraniu materiału genetycznego ze śliny i włosów od osób, podejrzanych o terroryzm. Bez tego ustępstwa uchwalenie specjalnych przepisów, nad którymi rząd pracuje od ponad tygodnia, nie byłoby możliwe.

Przepisy, które zaczną obowiązywać prawdopodobnie 6 sierpnia, gdyż tego dnia mają zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw, przewidują, że wobec osób podejrzanych o terroryzm będą stosowane takie same surowe metody śledztwa, jak w odniesieniu do członków mafii.

Czas zatrzymania przez policję sądową podejrzanych o działalność terrorystyczną zostanie przedłużony z 12 do 24 godzin. Z kolei cudzoziemcy, współpracujący ze służbami do walki z terroryzmem, będą otrzymywać jako swoistą nagrodę prawo pobytu we Włoszech.

Zgodnie z nowymi przepisami ułatwiona zostanie procedura wydalania z kraju osób popierających terrorystów oraz ich wspomagających.

Na wniosek Ligi Północnej do pakietu rozporządzeń, przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych Giuseppe Pisanu dodano, choć w zmienionej formie, przepis o przymusowym pobieraniu materiału genetycznego ze śliny i włosów w celu ustalenia DNA ludzi podejrzanych o terroryzm. Zastrzeżono jednak, że będzie to stosowane tylko w przypadku, gdy inne badania nie doprowadzą do ustalenia tożsamości. Wymagany będzie także wniosek prokuratora.

Ponadto wprowadzony zostanie imienny rejestr użytkowników telefonów komórkowych na kartę. Dane, dotyczące zarówno rozmów telefonicznych, jak i e-maili będą przechowywane przez dwa lata.

Specjalnym nadzorem zostaną objęte kafejki internetowe, których wszyscy klienci będą rejestrowani.

Włoska koalicja rządowa wciąż podzielona jest w kwestii powołania specjalnej prokuratury do walki z terroryzmem. Decyzja w tej sprawie została odłożona. Nie uwzględniono także wniosku Ligi Północnej o utworzenie ministerstwa do spraw terroryzmu.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)