Włoscy rabini przeciwko Benedyktowi XVI
Włoscy rabini otwarcie krytykują Benedykta XVI za to, że nie po ich myśli zmienił tekst wielkopiątkowej modlitwy za Żydów, znajdującej się w przywróconym niedawno mszale trydenckim - pisze włoska prasa.
Strona żydowska rozżalona jest na papieża także za to, że podczas audiencji generalnej wychwalał Piusa IX, który - jak przypominają - otworzył ponownie getto w Rzymie.
Gazety podkreślają, że głównym powodem obecnego chłodu między rabinami a Watykanem jest decyzja Benedykta XVI o wprowadzeniu zmian w tekście dotychczasowej modlitwy "o nawrócenie Żydów".
Chociaż z inicjatywy papieża usunięto z niej uważane za obraźliwe słowa "zaślepiony lud" oraz "wybawienie z ciemności", nowa forma budzi wciąż protesty strony żydowskiej. Chodzi o fragment: "Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, aby poznali Jezusa Chrystusa, zbawiciela wszystkich ludzi". Dodano do niego słowa, że to Chrystus jest zbawicielem.
Strona żydowska twierdzi, że modlitwa o to, by Żydzi poznali Chrystusa - jedynego zbawiciela, to krok wstecz o kilkadziesiąt lat. Dlatego też włoscy rabini z naczelnym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim, potępiając tę decyzję Watykanu, postanowili zamrozić dialog z Kościołem katolickim.
Dziennik "La Repubblica" dodaje, że protesty przeciwko nowej wersji modlitwy napłynęły też z żydowskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu oraz z Jerozolimy.
Na łamach dziennika "Corriere della Sera" kardynał Walter Kasper z Watykanu, odpowiedzialny za dialog z judaizmem, wyjaśnił, że to sam Benedykt XVI nalegał na pozostawienie słów odnoszących się do centralnej roli Jezusa Chrystusa. Niemiecki kardynał podkreślił, że jest to zgodne z opracowanym przez kardynała Josepha Ratzingera w 2000 roku dokumentem "Dominus Iesus" o "jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła".
Nie rozumiem, dlaczego Żydzi nie mogą zaakceptować tego, że korzystamy z naszej wolności w formułowaniu naszych modlitw - powiedział kardynał Kasper.
"La Repubblica" dodaje, że złość włoskich Żydów wywołało także to, iż podczas środowej audiencji generalnej Benedykt XVI, zwracając się do pielgrzymów z rodzinnej miejscowości Piusa IX, mówił o jego "nieustraszonej i odważnej służbie na rzecz Kościoła".
Tymczasem to ten papież - przypominają Żydzi - otworzył ponownie getto w Rzymie, zamknięte wcześniej w czasach Republiki Rzymskiej w latach 1848-1849.
Strona żydowska zauważa ponadto, że papież ten był autorem "Syllabusa", potępiającego między innymi wolność sumienia oraz wyboru religii. (sm)
Sylwia Wysocka