ŚwiatWłochy przyjęły ustawę o zwalczaniu pracy niewolniczej imigrantów

Włochy przyjęły ustawę o zwalczaniu pracy niewolniczej imigrantów

Włoski Senat uchwalił definitywnie ustawę o zwalczaniu pracy niewolniczej, do której zmuszani są nielegalni imigranci. Ustawa wprowadza surowe kary dla pośredników i wszystkich osób, czerpiących zyski z wykorzystywania cudzoziemskich pracowników.

Zgodnie z nową ustawą za wykorzystywanie robotników, stosowanie przemocy i ich zastraszanie grozić będzie kara od trzech do ośmiu lat więzienia oraz grzywna w wysokości 9 tys. euro za każdą zwerbowaną osobę.

Pracodawca zatrudniający nielegalnie zagranicznych pracowników bez prawa pobytu i pracy może otrzymać karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do roku oraz grzywnę 5 tys. euro za każdą taką osobę.

Niektóre z tych przepisów, nie czekając na zakończenie procedury legislacyjnej, już wprowadzane są w życie.

Ustawa jest rezultatem podjęcia przez władze Włoch w zeszłym roku zdecydowanych działań przeciwko pladze zmuszania imigrantów do niewolniczej pracy, zwłaszcza w rolnictwie.

Bezpośrednim impulsem były opisane szeroko przez włoskie i polskie media przypadki łamania prawa w Apulii, na południu Włoch. W lipcu zeszłego roku włoska policja zlikwidowała tam "obóz pracy", w którym przebywało ponad 100 Polaków, bezwzględnie wykorzystywanych m.in. przez polskich pośredników, oszukiwanych i maltretowanych.

W konsekwencji tych wydarzeń ujawniono, że ofiarami pracy niewolniczej padają imigranci z wielu krajów, m.in. Rumuni oraz przede wszystkim przybysze z Afryki. (sm)

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)