ŚwiatWłochy: prezydent chce szybkiego przyjęcia konstytucji UE

Włochy: prezydent chce szybkiego przyjęcia konstytucji UE

Prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi podkreślił
konieczność przyjęcia konstytucji europejskiej przed
wyznaczonymi na czerwiec wyborami do parlamentu w Strasburgu.
Dziennik gospodarczy "Il Sole" radzi jednak, by nie
przyspieszać procesu tworzenia naturalnych więzi między starymi i
nowymi członkami Unii.

Ciampi powiedział, że 400 mln wyborców, którzy wezmą udział w głosowaniu na eurodeputowanych, "powinno wiedzieć, jakiej Europy chcemy" i dlatego przyjęcie konstytucji europejskiej przed wyborami ma zasadnicze znaczenie.

Prezydent wyraził nadzieję, że już w najbliższych miesiącach uda się osiągnąć postęp w negocjacjach w sprawie konstytucji europejskiej. Dodał jednak, że "nie wie, czy uda się" w tym czasie przyjąć konstytucję.

Włoski dziennik "Il Sole" w komentarzu o "konieczności wyjaśnienia nieporozumień" z krajami Europy środkowowschodniej, przystępującymi do UE, zwraca uwagę, że potrzebna jest teraz stabilizacja stosunków i powiązań między państwami poszerzonej Unii.

"Il Sole" radzi, by "nie przyspieszać" przyjęcia konstytucji UE, aby państwa wschodniej i zachodniej Europy mogły nawiązać jak najściślejsze relacje. W przeciwnym razie - przestrzega gazeta - Europie będzie brakować koniecznej spójności.

Dziennik pisze, iż "żądania Polski (a także Hiszpanii), by utrzymać wyraźnie niezrównoważony system głosowania, przyjęty w Nicei jako rozwiązanie tymczasowe i zakładający większe niż w rzeczywistości rozmiary demograficzne i gospodarcze tych krajów, są całkowicie nieuzasadnione".

Zwraca uwagę jednak, że państwa Piętnastki, które dotąd nie zdawały sobie sprawy z rzeczywistych skutków poszerzenia Unii, nie powinny grozić ograniczeniem unijnego budżetu i zmniejszeniem funduszy strukturalnych, chcąc "skłonić Warszawę do ustępstw".

Zrealizowanie takich propozycji - pisze "Il Sole" - byłoby naruszeniem jednego z filarów Unii, która opiera się nie tylko na wspólnym rynku i euro, ale także na programach spójności w sferze gospodarczej i socjalnej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)