ŚwiatWlk. Brytania: Hoon o decyzji o ujawnieniu nazwiska Kelly'ego

Wlk. Brytania: Hoon o decyzji o ujawnieniu nazwiska Kelly'ego

Brzemienna w skutkach decyzja, aby ujawnić nazwisko brytyjskiego eksperta ds. broni masowego rażenia Davida Kelly'ego została podjęta za wiedzą premiera Tony'ego Blaira, powiedział w środę przed komisją lorda Huttona brytyjski minister obrony Geoff Hoon.

Hoon, którego pozycja jest zagrożona w związku z jego rolą w najpoważniejszym kryzysie w ciągu sześcioletnich rządów Blaira, powiedział, że chcąc uniknąć podejrzeń o ukrywanie sprawy, odrzucił radę, aby chronić szanowanego naukowca przed zainteresowaniem mediów i opinii publicznej.

Powszechnie postrzegany jako kozioł ofiarny afery, Hoon jest jak dotąd najwyższym rangą urzędnikiem zeznającym przed komisją powołaną w celu wyjaśnienia okoliczności samobójczej śmierci Kelly'ego. W czwartek ma zeznawać Blair.

Hoon powiedział komisji, że chronienie Kelly'ego nie byłoby rozwiązaniem, po tym jak naukowiec przyznał się do rozmowy z dziennikarzem BBC, który oskarżył rząd Blaira o podkoloryzowanie raportu wywiadu na temat irackiej broni masowego rażenia.

"Byłem całkowicie świadomy, że premier podzielał ten sam punkt widzenia co ja - oświadczył Hoon, przytaczając informację od szefa kancelarii Blaira. - Przyjmuję, że ostatecznie to była moja decyzja. Nie próbuję w żaden sposób temu zaprzeczać".

Spokojny naukowiec Kelly został 15 lipca przepytany przez parlamentarną komisję w związku z jego nieautoryzowanym spotkaniem z dziennikarzem BBC. Dwa dni po tym chwilami bardzo nieprzyjemnym przesłuchaniu Kelly popełnił samobójstwo, podcinając sobie żyły.

Śmierć Kelly'ego i bezskuteczne poszukiwania broni masowego rażenia w Iraku spowodowały spadek zaufania opinii publicznej do Blaira. Według sondażu opublikowanego w "Sunday Telegraph", 67% ankietowanych uważa, że rząd oszukał w tej sprawie opinię publiczną.

Anonimowy ekspert w ministerstwie obrony był cytowany anonimowo jako główne źródło informacji w materiale dziennikarza BBC, który oskarżył doradców Blaira o podkoloryzowanie raportu, tak aby przekonać do wojny niechętną jej brytyjską opinię publiczną. W trakcie burzy, która wybuchła po opublikowaniu tego materiału, wyszło na jaw, że to Kelly był dla BBC źródłem informacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)