Właśnie powstał Wszechświat; Tusk: to święto nauki
"Wielkim Wybuchem", multimedialnym spektaklem o początkach Wszechświata i historii nauki w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke rozpoczęło działalność Centrum Nauki Kopernik.
05.11.2010 | aktual.: 05.11.2010 21:16
Zobacz film: Stolica szykuje się na Wielki Wybuch
Zobacz zdjęcia: Tak powstawał Wszechświat
W inauguracji wzięli udział m.in.: premier Donald Tusk, dyrektor Centrum Robert Firmhofer, przewodniczący jego Rady Programowej Łukasz Turski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Donald Tusk powiedział, że dzień otwarcia Centrum Nauki Kopernik jest świętem polskiej nauki. - Jestem wzruszony, bo jak wszystkie duże dzieci, a wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi, marzyliśmy o takim obiekcie, o takim miejscu gdzie nauka zamienia się w bajkę, a marzenia zamieniają się w naukę. - mówił. Dodał, nawiązując do tytułu spektaklu, który towarzyszy otwarciu centrum: - Aby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom na świecie.
- Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco - mówiła z kolei prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco.
- Centrum Nauki Kopernik jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody. Dzieciom pozwala lepiej zrozumieć świat, a dorosłym - rozbudzić w sobie dziecięcą ciekawość świata - mówił dyrektor Centrum Robert Firmhofer.
Po zakończeniu spektaklu widzowie po raz pierwszy przeprowadzą własne eksperymenty na 350 interaktywnych eksponatach.
"Wielki Wybuch" to opowieść o początku Wszechświata spisana na podstawie siedmiu mitów, pochodzących m.in. z Grecji, Chin i Ameryki Południowej. W drugiej części spektaklu zaprezentowana została - poprzez sylwetki naukowców i myślicieli - historia nauki. Atrakcją widowiska jest udział 250 polskich tancerzy. W spektaklu wykorzystane zostały efekty świetlne, projekcje, animacje oraz elementy filmu.
Centrum otwarte będzie do godziny 2.00 w nocy w sobotę. W weekend CNK będzie bezpłatnie otwarte dla wszystkich chętnych między godz. 10.00 a 19.00.
Zwiedzający mogą skorzystać z 350 eksponatów i pięciu stałych wystaw: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalna galeria dla dzieci "Bzzz!". W grudniu otwarta zostanie kolejna część Centrum Nauki - "Teatr Robotyczny", w którym regularnie będzie można oglądać sztuki przedstawiane przez maszyny. W programie znajdą się m.in. "Bajki robotów" Stanisława Lema. - To pierwszy na świecie teatr, w którym w roli aktorów wystąpią roboty - mówił wicedyrektor Centrum Piotr Kossobudzki.