PolskaWłaściciele psów powinni sprzątać po swoich podopiecznych

Właściciele psów powinni sprzątać po swoich podopiecznych

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele psów, którzy od 1 września nie sprzątają odchodów pozostawionych przez swych podopiecznych w miejscach publicznych w Warszawie, będą upominani, a w przyszłości obciążani mandatami - poinformował rzecznik prasowy Straży Miejskiej Tomasz Ziemiński.

Nowe obowiązki właścicieli psów przedstawiono tego samego dnia na konferencji prasowej Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM). Powiadomiono na niej również o przygotowaniach Warszawy do akcji "Sprzątanie Świata" oraz wynikach programu aktywizacji bezrobotnych - "Sprzątamy Warszawę".

Już w 1998 r. niektóre warszawskie gminy wprowadziły nakaz sprzątania po zwierzętach, a właściciele zwierząt otrzymali zestawy do sprzątania. Mimo to chodniki, a także trawniki na terenie tych gmin były codziennie zanieczyszczane psimi odchodami. W lipcu obecnego roku przyjęto uchwałę Rady Miasta w sprawie zastosowania od września bardziej restrykcyjnych środków w postaci kar.

Według zastępcy dyrektora Biura Ochrony Środowiska w Urzędzie m. st. Warszawy, Marka Komoli, jeszcze przed końcem tego roku na terenie Warszawy zostaną ustawione specjalne pojemniki na odchody zwierzęce. Nie podał jednak w rozmowie z PAP konkretnych informacji, gdzie można zdobyć akcesoria do ich zbierania.

Dodał, że dotychczasowy brak czytelnych reguł prawnych uniemożliwiał Straży Miejskiej skuteczne egzekwowanie od właścicieli psów sprzątania po swoich zwierzętach.

To element kultury ludzkiej, moi kursanci zawsze sprzątają po swoich psach, uważam to za bardzo dobrą inicjatywę - skomentował uchwałę trener z ośrodka szkolenia psów, Janusz Słoniewicz.

Również w innych miastach zajęto się tym problemem. W Łodzi przeprowadzono w lutym akcję po hasłem - "Posprzątaj, to nie jest kupa roboty", w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie) w najbliższy weekend strażnicy miejscy oraz młodzi sympatycy zwierząt rozdadzą tysiąc darmowych zestawów do sprzątania po psach.

Akcja "Sprzątanie Świata" w Warszawie, o której mówiono podczas konferencji, prowadzona będzie w tym roku pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia. Uczestnikami akcji, która odbędzie się w dniach 17-19 września będzie młodzież szkolna, a najaktywniejsze szkoły zostaną nagrodzone m.in. książkami o tematyce ekologicznej i koszulkami. Nagrody sfinansuje Gminny Fundusz Ochrony Środowiska.

Podczas konferencji przedstawiono także wyniki programu aktywizacji bezrobotnych "Sprzątamy Warszawę". W ciągu czterech miesięcy od jego rozpoczęcia bezrobotni posprzątali ok. 90 km chodników i ulic, zebrano ok. 4 tys. metrów sześc. śmieci. Jest to ilość odpadów odpowiadająca 660 załadowanym ciężarówkom.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)