Władze Wietnamu pozwalają na złożenie hołdu Papieżowi
Rekordowo wielkie grupy katolików zebrały się przed gigantycznymi telebimami w miastach Wietnamu, aby za zgodą komunistycznych władz kraju obejrzeć pogrzeb Jana Pawła II.
Zdaniem części dyplomatów w Hanoi, przyzwolenie władz na tak otwarte i masowe składanie hołdu zmarłemu Papieżowi jest częścią szerszych starań Hanoi o pokazanie światu, że nie jest już dogmatycznym reżimem komunistycznym.
W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy Wietnam będzie zwracał na siebie uwagę świata jako uczestnik rokowań w sprawie wejścia do Światowej Organizacji Handlu (ma szansę zostać jej członkiem przed końcem roku) i gospodarz przyszłorocznego szczytu APEC (forum państw Azji i Pacyfiku). Ponadto w czerwcu premier Wietnamu Pham Van Khai może odwiedzić Waszyngton i spotkać się w Białym Domu z prezydentem USA George'em W. Bushem.
Chociaż po zjednoczeniu Wietnamu dokonanym przez komunistów w 1975 roku status katolików ulegał stałej powolnej poprawie, władze nadal odnoszą się podejrzliwie do działań kleru katolickiego i duchowieństwa innych wyznań.
Pół wieku temu, kiedy załamały się francuskie rządy kolonialne, setki tysięcy katolików przeniosły się z rządzonego przez komunistów Północnego Wietnamu do południowej części kraju i stały się wrogami Hanoi.
Amerykański Departament Stanu podał w marcu w dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie, że Wietnam ogranicza swobody religijne i działalność organizacji religijnych innych niż te, które mają aprobatę rządu. Niepokój z tego powodu wyraziła również Unia Europejska.
Hanoi przestrzega wolności religii
Hanoi mówi jednak, że przestrzega wolności religii. Chrześcijanie mogą bez przeszkód wyznawać swą wiarę, a w niedziele i święta kościoły są pełne. Zagraniczni turyści poruszający się wśród tłumów zebranych na placach przed głównymi świątyniami, zwłaszcza katedrami w Hanoi i Hosziminie, są zaskoczeni tym, jak otwarcie katolicy wietnamscy mogą praktykować swą wiarę.
Po śmierci Jana Pawła II władze komunistyczne dołożyły starań, by pokazać, że doceniają zasługi zmarłego, i pozwoliły wietnamskim biskupom pojechać na pogrzeb Papieża. Wietnamski kardynał Jean - Baptiste Pham Minh Man będzie jednym z uczestników konklawe, które wybierze nowego Papieża.
Na całym świecie wietnamscy ambasadorzy wpisywali się do ksiąg kondolencyjnych we wszystkich krajach, które mają stosunki dyplomatyczne z Watykanem.
"Papież Jan Paweł II wniósł istotny wkład w dzieło poprawy stosunków dwustronnych i mamy nadzieję, że jego śmierć nie odbije się na tym procesie" - powiedział rzecznik wietnamskiego MSZ Lu Dung.
Wśród 82 milionów mieszkańców Wietnamu jest około 8 milionów katolików, co czyni z nich po Filipińczykach drugą największą społeczność katolicką w Azji. Główną religią w Wietnamie jest buddyzm; wyznaje go 80% ludności kraju.
Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Wietnamu, ale w 1988 roku kanonizował 117 wietnamskich i europejskich misjonarzy straconych za wiarę w XVIII i XIX wieku przez ówczesnych władców tego kraju.