ŚwiatWładze USA obiecują humanitarne traktowanie Chalida Mohammeda

Władze USA obiecują humanitarne traktowanie Chalida Mohammeda

Rząd USA obiecuje, że aresztowany w czasie weekendu czołowy terrorysta al-Qaedy, Chalid Szaich Mohammed, będzie traktowany w śledztwie w sposób "humanitarny" i zgodny z prawem międzynarodowym.

Obraz
© Chalid Szaich Mohammed (AFP)

Oświadczenie tej treści złożył rzecznik Białego Domu Ari Fleischer w odpowiedzi na debatę, kora wywiązała się po aresztowaniu Mohammeda. Sugerowano w niej możliwość zastosowania wobec terrorysty tortur albo innych metod krytykowanych przez organizacje obrony praw człowieka.

Anonimowi przedstawiciele administracji poinformowali media, że wobec Mohammeda, który przebywa w areszcie CIA w nieujawnionym miejscu w Pakistanie, mogą być zastosowane w śledztwie takie środki jak długotrwałe pozbawienie snu czy naciski psychologiczne.

W wywiadzie dla telewizji CNN demokratyczny wiceprzewodniczący senackiej Komisji ds. Wywiadu John D. Rockefeller przyznał, że nie wyklucza, iż władze USA przekażą Mohammeda do jednego z krajów, w których dopuszcza się stosowanie tortur.

Przewodniczący mieszanej Komisji ds. Wywiadu (składającej się z wybranych kongresmanów i senatorów) Porter Goss powiedział telewizji NBC News, że amerykańscy dochodzeniowcy na pewno nie powinni ani nie będą stosować tortur.

Przypomniał jednak - co podkreślają także przedstawiciele rządu - że Mohammed ma na pewno bezcenne informacje o dalszych planach al-Qaedy, które pozwoliłyby na zapobieżenie dalszym zamachom terrorystycznym lub lepsze przygotowanie się na ich wypadek.

Mimo to sugestie o możliwości przekazania lidera al-Qaedy krajom stosującym tortury lub użycia innych kontrowersyjnych metod wzbudziły protesty ze strony obrońców praw człowieka.

W licznych wywiadach telewizyjnych w niedzielę i poniedziałek przedstawiciele Human Rights Watch i innych organizacji krytykowali przewidywaną taktykę administracji. Przestrzegali, aby rząd nie naruszył ducha - jeśli nie litery - takich międzynarodowych porozumień, jak ratyfikowany przez USA w 1994 r. traktat zabraniający tortur, a także analogicznych ustaw Kongresu. (an)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)