Władze Serbii nakazały wycofanie ze sklepów podejrzanego mleka
Władze Serbii nakazały wycofanie ze sklepów mleka kilku marek w związku z doniesieniami, że może ono być skażone rakotwórczymi aflatoksynami. Dzień wcześniej łagodzono jeszcze obawy ludności, podkreślając, że trzeba zaczekać na wyniki badań.
O groźbie skażenia stało się głośno, gdy Goran Jeszić, odpowiedzialny m.in. za rolnictwo we władzach Wojwodiny, rolniczego regionu na północy Serbii, poinformował na swojej stronie internetowej, że na 35 przebadanych próbek mleka w 29 stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom aflatoksyn. Urzędnik opublikował listę różnych marek mleka, w których stwierdzono toksyny, zaznaczając, że rząd trzyma te informacje w tajemnicy.
- Jeśli pytacie mnie, czy kupować mleko, odpowiedź brzmi: "nie" - oświadczył Jeszić na konferencji prasowej. - Nie umiem powiedzieć, dlaczego państwo ukrywa (rezultaty badań); państwo ponosi za to winę. To kwestia nie polityczna, ale bezpieczeństwa - dodał.
Wyjaśnił, że zdecydował się upublicznić te informacje, ponieważ "jest ojcem dwojga dzieci".
Niski poziom aflatoksyn, którego przyczyną mogła być zapleśniała pasza, nie jest uważany za szkodliwy dla zdrowia, ale wysokie dawki mogą powodować raka, zwłaszcza wątroby. Wysokie temperatury panujące latem na Bałkanach mogły sprzyjać rozwojowi wytwarzającego aflatoksyny grzyba głównie w kukurydzy, która jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt - pisze agencja AP.
Serbskie stowarzyszenie konsumentów podało, że poziom aflatoksyn w 13 próbkach mleka (na 17) mieścił się w górnej granicy normy. Przedstawiciel stowarzyszenia Dragan Papović oświadczył, że człowiek "musiałby wypijać nawet trzy, cztery litry mleka z podwyższonym poziomem aflatoksyn dziennie i to przez dwa lub trzy lata, aby mu to zaszkodziło".
Serbska minister rozwoju regionalnego Verica Kalanović zapewniała, że "wszystko jest pod kontrolą, a panika jest najgorszym, co może się zdarzyć".
Służby weterynaryjne Bośni i Hercegowiny podały, że przekraczające normę stężenie aflatoksyn stwierdzono w mleku importowanym z Węgier, Słowenii i Niemiec, a towar z Serbii również jest podejrzany. Niedawno toksynę wykryto w mleku importowanym z Chorwacji.
Władze początkowo odmówiły ujawnienia, które marki mleka zostają wycofane ze sklepów. Natychmiast podniosły się głosy krytyki i kilka godzin później szefowa inspekcji weterynaryjnej Sanja Czelabicianin poinformowała, że zarządzono wycofanie 50 rodzajów mleka, z niemal wszystkich mleczarni w Serbii.