Trwa ładowanie...
d3zs3xv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władze Rheinbergu w Nadrenii Północnej-Westfalii odwołują karnawałowy pochód ze względu na uchodźców. Boją się, że może dojść do sytuacji jak w Sylwestra w Kolonii

• Karnawałowy pochód w Rheinbergu odwołany ze względu na uchodźców
• Władze obawiają się, że imigranci mogą chcieć wziąć udział w pochodzie
• W Rheinbergu znajduje się duży obóz dla uchodźców
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władze Rheinbergu w Nadrenii Północnej-Westfalii odwołują karnawałowy pochód ze względu na uchodźców. Boją się, że może dojść do sytuacji jak w Sylwestra w Kolonii
(PAP/EPA, Fot: Felix Kaestle/dpa)
d3zs3xv

Władze Rheinbergu w Nadrenii Północnej-Westfalii odwołały ze względu na uchodźców tradycyjny pochód, który miał odbyć się jak co roku na zakończenie karnawału obchodzonego w tej części Niemiec wyjątkowo hucznie - podało radio Deutschlandfunk.

Jak wyjaśnił rzecznik władz miejskich, nie można wykluczyć, że przebywający w Rheinbergu uchodźcy będą chcieli wziąć udział w pochodzie, co może doprowadzić do zajść, jakie miały miejsce w noc sylwestrową w Kolonii.

Prezes stowarzyszenia organizującego pochód oświadczył, że organizatorzy nie są wstanie spełnić wszystkich warunków bezpieczeństwa, do jakich zobligowały ich władze miasta.

d3zs3xv

W Rheinbergu znajduje się duży ośrodek dla uchodźców, w którym mieszka obecnie kilkaset osób.

Deutschlandfunk podkreśla, że jest to pierwszy przypadek odwołania pochodu będącego punktem kulminacyjnym karnawału.

W noc karnawałową w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Ich sprawcami byli imigranci, przede wszystkim przybysze z Afryki Północnej. Grupy młodych mężczyzn otaczały kobiety, molestowały je i okradały. Niewystarczające siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.

Nadrenia jest od blisko 200 lat bastionem tradycji karnawałowej w Niemczech. W Różany Poniedziałek (Rosenmontag), który w tym roku obchodzony jest 8 lutego, na ulice nadreńskich miast wylega zwykle kilka milionów ludzi, w większości przebranych w kolorowe kostiumy.

d3zs3xv

Stałym elementem karnawałowych festynów są samochodowe platformy z kukłami przedstawiającymi polityków i znane postaci z innych dziedzin - kultury, gospodarki, Kościołów czy show-biznesu. Organizowane od początku XIX wieku uroczystości pożegnania karnawału miały zawsze silny podtekst polityczny.

W zeszłym roku głównym tematem satyry była wolność słowa zagrożona przez islamski fundamentalizm, którego najbardziej jaskrawym przejawem były zamachy w ParyżuParyżu i Kopenhadze. "Terror nie ma nic wspólnego z religią" - głosił jeden z napisów. "Charlie Hebdo - satyry nie można zabić" - napisano na platformie przedstawiającej stojącego wśród uciętych ołówków klauna podlewającego roślinkę, z której wyrastał nowy ołówek - symbol satyry.

d3zs3xv

Podziel się opinią

Share

d3zs3xv

d3zs3xv
Więcej tematów