Władze Egiptu delegalizują organizację pozarządową Bractwa Muzułmańskiego
Egipski rząd tymczasowy usunął z rejestru legalnie działających organizacji pozarządowych założone przez Bractwo Muzułmańskie Stowarzyszenie Braci Muzułmanów. Jest to kolejny krok władz na drodze do eliminacji Bractwa z egipskiej sceny politycznej.
23 września egipski sąd zakazał Bractwu Muzułmańskiemu prowadzenia wszelkiej działalności w kraju, rozszerzając tym samym kampanię osłabienia islamistycznego ruchu odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Bractwo ocenia decyzję jako polityczną.
Poza wprowadzeniem zakazu działalności dla Bractwa Muzułmańskiego i związanych z nim struktur sąd postanowił również skonfiskować aktywa organizacji już wcześniej zamrożone. Bractwo Muzułmańskie działało w Egipcie nielegalnie od 1954 roku i nigdy nie stało się oficjalnie zarejestrowaną partią czy ruchem politycznym. W marcu bieżącego roku Bractwo zarejestrowało organizację pozarządową Stowarzyszenie Braci Muzułmanów, która stanowiła jeden z filarów politycznej działalności fundamentalistów.
Jak podaje AFP, władze zakazały działalności tej organizacji pozarządowej, jak i "wszelkim innym finansowanym przez" Bractwo, uznając je za organizacje fasadowe, za którymi kryje się działalność polityczna islamistów.
Bractwo oskarża egipską armię o dokonanie zamachu stanu na początku lipca, gdy ta odsunęła od władzy wywodzącego się z Bractwa, lecz wybranego w demokratycznym głosowaniu Mohammeda Mursiego. W następstwie protestów zwolenników i sojuszników Mursiego i późniejszych zamieszek, które przetoczyły się przez Egipt, ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, zginęło, a ponad 2 tysiące islamistów zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.