Władza nawet z warchołem
Gdy nie wiadomo, o co chodzi, zwykle chodzi o pieniądze. Jednak budżet na 2007 rok był tylko pretekstem do koalicyjnej kłótni. Chodzi o władzę - pisze w "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska.
Andrzej Lepper wyszarpał dla wsi miliardy złotych. Do rolnictwa płynie złota rzeka: na dopłaty bezpośrednie, tanie paliwo, rolnicze emerytury. Lepper śmiało może przypisać sobie te sukcesy i przyćmić PiS, choć przecież i ta partia, zabiegając o wiejski elektorat, chętnie sięgała do państwowej kieszeni - zaznacza autorka komentarza..
Przy Lepperze w rządzie nikt nie ośmielał się miauknąć o opodatkowaniu rolników, choć ich dochody po wejściu do UE znacznie wzrosły, ani o wyższych składkach na KRUS.
Czego jeszcze chciał Lepper? Podwyżek emerytur? Przecież w budżecie zaklepano na ten cel 1 mld zł. Służba zdrowia? Nakłady na nią wzrosną o ponad 5 mld zł. Pieniądze dla nauczycieli? Rząd ich szuka. Gdy się bardzo chce, to się znajdzie - mówi minister finansów Stanisław Kluza.
Zatem władza. Wchodząc do rządu, Andrzej Lepper pokazał, że nie jest trędowaty. Z przedpokoju wdarł się na salony. Demonstrował lojalność - podkreśla A. Nowakowska.
Jednak od kilku tygodni wykorzystuje każdą okazję, by przekonać wyborców, że jak trzeba, to pójdzie wymachiwać świńską nogą pod Sejmem.
Bez wątpienia liczy na wzrost notowań Samoobrony przed wyborami samorządowymi. Zawsze wabił populizmem. Po tę broń sięgnął i teraz.
Potrząsanie szabelką, straszenie szybszymi wyborami miało mu też pomóc scementować własny klub, gdzie część posłów okazała się mało odporna na wdzięki PiS.
Cóż z tego, że Lepper potwierdził obecną awanturą swoją złą sławę watażki? Przecież historia rządzenia Samoobrony z PiS - mimo że krótka i żałosna - pokazała, że politycy nie są "obrzydliwi". Jeśli koalicja z kimś takim jak Lepper daje władzę, to i warchoła się weźmie - konkluduje autorka komentarza w "GW". (PAP)