Trwa ładowanie...
IAR

Władimir Putin zrealizował swój plan. Teraz zabiera się za "obce media"

Rosja ogranicza udział zagranicznego kapitału w mediach. Odpowiedni projekt ustawy przyjęła dziś, w pierwszym czytaniu Duma Państwowa. Od początku trzeciej kadencji prezydent Władimir Putin przekonuje, że media z zagranicznym kapitałem i organizacje pozarządowe, korzystające z zagranicznych grantów szkodzą interesom Rosji.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: PAP/RIA Novosti/Mikhail Klimentyev
d11qmy7

Już w 2012 roku, w kilka miesięcy po ponownym wyborze Putina na prezydenta weszła w życie ustawa o "zagranicznych agentach". Dokument nałożył obowiązek specjalnej rejestracji, traktowany przez obrońców praw człowieka jako piętnowanie, dla tych organizacji które korzystają z nierosyjskich źródeł finansowania.

Dziś Duma Państwowa niemalże większością głosów przyjęła projekt ustawy ograniczający udział obcego kapitału w mediach z 50 do 20 procent.

W opinii niezależnych komentatorów, to kolejna próba zwiększenia przez państwo kontroli nad środkami przekazu. Nowe przepisy, jeśli przejdą całą ścieżkę legislacyjną zaczną obowiązywać od stycznia 2016 r. Do tego czasu istniejące już koncerny medialne muszą zmienić swoją strukturę kapitałową.

d11qmy7

Podziel się opinią

Share
d11qmy7
d11qmy7
Więcej tematów