Trwa ładowanie...

Władimir Putin: możliwe, że Wołgograd znów będzie Stalingradem

Prezydent Rosji Władimir Putin wspomniał w piątek, iż jest możliwe, że zostanie zorganizowane referendum w sprawie przywrócenia miastu Wołgograd obowiązującej w latach 1925-1961 nazwy Stalingrad.

Share
Władimir Putin: możliwe, że Wołgograd znów będzie Stalingradem
Źródło: PAP/EPA, Fot: RIA NOVOSTI/Alexey Nikolsky
d1zfixm

Putin powiedział to we Francji podczas spotkania z rosyjskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Odpowiadając na sugestię jednego z byłych żołnierzy, aby przywrócić dawną nazwę, rosyjski przywódca zauważył, że decyzję można by podjąć w drodze głosowania.

Miasto, które czasów carskiej Rosji nazywało się Carycynem, komuniści przemianowali w 1925 roku na Stalingrad. W 1961 roku władze Związku Radzieckiego zmieniły jednak nazwę na Wołgograd, odrzucając wcześniejszy kult dyktatora Józefa Stalina.

d1zfixm

W ubiegłym roku radni Wołgogradu przyjęli uchwałę o korzystaniu nazwy Stalingrad w kontekście wydarzeń powiązanych z drugą wojną światową. Jak podkreśla AP, uraziło to wielu Rosjan, dla których Stalin i jego dokonania pozostają niejednoznaczne.

Stalin odpowiada za śmierć milionów ludzi, w tym Polaków, wysiedlenia i masowe represje.

W Stalingradzie od sierpnia 1942 roku do lutego 1943 roku rozgrywała się jedna z największych bitew drugiej wojny światowej. Armia Czerwona okrążyła tam dwie armie niemieckie i wspierające je siły rumuńskie, włoskie i węgierskie; po obu stronach w wyniku walk zginęło około 1,5 mln ludzi.

d1zfixm

Podziel się opinią

Share
d1zfixm
d1zfixm
Więcej tematów