Trwa ładowanie...
26-11-2015 21:40

Władimir Putin: jesteśmy otwarci na współpracę z Francją i koalicją w Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział po rozmowach w Moskwie z prezydentem Francji Francois Hollande'em, że Rosja jest otwarta na bliższe współdziałanie i z Francją i z koalicją kierowaną przez USA w wyborze celów Państwa Islamskiego w Syrii.

Władimir Putin: jesteśmy otwarci na współpracę z Francją i koalicją w SyriiŹródło: PAP/EPA, fot: Alexander Zemlianichenko
d2omsg0
d2omsg0

Prezydent Putin zaznaczył, że o losie prezydenta Syrii Baszara al-Asada powinni zdecydować sami Syryjczycy, a armię syryjską nazwał "naturalnym sojusznikiem" każdej koalicji międzynarodowej, która zwalcza organizację Państwo Islamskie (IS).

Powiedział, że uzgodnił z Hollande'em, że będą koordynować akcje militarne, by unikać ataków na ugrupowania, które walczą z IS.

Rozpoczynając rozmowy, Hollande stwierdził, że konieczne jest utworzenie "wielkiej koalicji" przeciwko Państwu Islamskiemu. Natomiast Putin mówił o gotowości Rosji do walki ze "wspólnym wrogiem".

Już po spotkaniu rosyjski prezydent przestrzegł partnerów zagranicznych przed prowadzeniem podwójnej gry z terrorystami: - Ci, którzy prowadzą z nimi przestępcze interesy, igrają z ogniem.

d2omsg0

Putin i Hollande porozumieli się w kwestii wymiany danych wywiadowczych dotyczących prowadzenia operacji antyterrorystycznej w Syrii. Uzgodnili również warunki dalszej współpracy w ramach tak zwanej koalicji antyterrorystycznej.

- Porozumieliśmy się, aby zintensyfikować naszą wspólną pracę na polu walki z terroryzmem, poprawić jakość wymiany informacji operacyjnych oraz uporządkować działania naszych ekspertów wojskowych, żeby skoncentrowali się na zwiększeniu efektywności w walce z terrorem - powiedział Putin.

Przy okazji Putin wysoko ocenił działania rosyjskiego lotnictwa w Syrii, stwierdzając, że dżihadyści ponoszą dotkliwe straty. Dodał też, że udało się przerwać kanały finansowania Państwa Islamskiego, w pierwszej kolejności nielegalny handel ropą.

- Rosja i Francja są jednomyślne, jeśli chodzi o odnalezienie i ukaranie przestępców odpowiedzialnych za ataki terrorystyczne przeciwko setkom ludzi w różnych krajach - stwierdził rosyjski przywódca.

d2omsg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2omsg0
Więcej tematów