Trwa ładowanie...
10-07-2015 16:39

Władimir Putin: Indie i Pakistan dołączą do SzOW

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w Ufie, że Indie i Pakistan dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). To organizacja regionalna, która grupuje - oprócz Rosji - także Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Share
Władimir Putin: Indie i Pakistan dołączą do SzOWŹródło: PAP/EPA, fot: SERGEI ILNITSKY
d234ez4

Prezydent Putin otworzył w Ufie doroczny szczyt SzOW zapowiedzią zwiększenia liczby członków organizacji o Indie i Pakistan. Powiedział, że Białoruś otrzyma status obserwatora, dołączając do Afganistanu, Iranu i Mongolii, a Azerbejdżan, Armenia, Kambodża i Nepal zostaną powitane jako "partnerzy do dialogu".

Agencja Associated Press pisze, że Rosja widzi w SzOW, która jest rozszerzana po raz pierwszy od roku 2001, przeciwwagę dla sojuszy Zachodu.

Przywódcy państw SzOW wyrazili nadzieję, że wkrótce status członkowski otrzyma w niej także Iran, lecz Teheran najpierw musi osiągnąć porozumienie dotyczące ograniczenia jego programu nuklearnego - piszą rosyjskie agencje.

d234ez4

Prezydent Rosji oświadczył, że region stoi w obliczu największych zagrożeń płynących z Afganistanu, podkreślił też coraz większą aktywność dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Putin powiedział, że liderzy na szczycie w Ufie ustalili, że umocnią antyterrorystyczną współpracę i współdziałanie w zwalczaniu przemytu narkotyków z Afganistanu.

Prezydent Rosji mówił też o planach pogłębienia więzów gospodarczych, podkreślając, że wspólnie można w sposób bardziej efektywny oprzeć się następstwom kryzysu w światowej gospodarce i finansach, że działając razem, można łatwiej przezwyciężyć różne restrykcje i przeszkody.

d234ez4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d234ez4
d234ez4
Więcej tematów