Wkrótce wznowienie akcji poszukiwania ciał
Ok. godz. 9.00 służby ratownicze
mają wznowić poszukiwania ciał ofiar, które mogą jeszcze znajdować
się pod gruzami zawalonej hali wystawowej w Katowicach -
poinformował rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer. We
wtorek, po odnalezieniu w gruzach trzech kolejnych ciał, liczba
ofiar katowickiej katastrofy wzrosła do 65.
W 22 szpitalach - według najnowszych danych - nadal przebywa 70 rannych. Także w środę ma być znany termin rozpoczęcia rozbiórki hali i uprzątnięcia miejsca katastrofy. Jeżeli nie podejmie się tego właściciel - spółka Międzynarodowe Targi Katowickie - wykonawca robót wyznaczony będzie administracyjnie, a zwrot kosztów władze będą egzekwować od właściciela.
We wtorek dowodzący akcją ratunkową i poszukiwawczą nadbrygadier Janusz Skulich nie wykluczał, że pod gruzami mogą być jeszcze ciała ofiar - nawet kilkanaście. Dlatego podjęta będzie kolejna próba ich zlokalizowania, z udziałem psów szkolonych do poszukiwania zwłok oraz specjalnych kamer wziernikowych.
Jak powiedział Mejer, akcja poszukiwawcza nie wstrzymuje jednak przygotowań do rozbiórki zawalonej konstrukcji, która pochyla się coraz bardziej (szczególnie boczne ściany hali) i grozi dalszym zawaleniem. Strażacy i inne służby pracują na gruzach w sytuacji niepewności i zagrożenia.
Według rzecznika, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie wydał już zalecenie dotyczące obowiązku zabezpieczenia i uporządkowania miejsca katastrofy, co de facto oznacza przystąpienie do rozbiórki hali. Właściciel obiektu nie odpowiedział jednak na wezwanie do określenia terminu podjęcia prac.
W tej sytuacji dzisiaj właściciel zostanie zobowiązany do podjęcia prac w ciągu 24 godzin. Jeżeli tego nie zrobi, zapadnie decyzja o wyznaczeniu zastępczego wykonawcy tych robót, a zwrotu kosztów rozbiórki będziemy dochodzić od właściciela. Nie dopuścimy, aby cały proces się opóźniał - podkreślił Mejer, przypominając, że również najważniejsze czynności śledcze na miejscu tragedii zostały już przeprowadzone i można przystąpić do robót.
Powodem zwłoki w rozpoczęciu prac jest - jak tłumaczy właściciel - brak pieniędzy na rozbiórkę. Według służb wojewody, zarząd Targów uzależnia swoje dalsze postępowanie w tej sprawie od decyzji nadzwyczajnego zgromadzenia udziałowców spółki, które musiałoby zdecydować o jej dokapitalizowaniu. W przeciwnym razie zarząd Targów rozważy złożenie wniosku o upadłość spółki. Władze nie zamierzają jednak czekać z rozbiórką na decyzję udziałowców.
We wtorek wieczorem komunikat w sprawie ewentualnego wyboru wykonawcy zastępczego rozbiórki wydał resort transportu i budownictwa. "Ma to istotne znaczenie ze względu na fakt wydobycia dziś (we wtorek) kolejnych ofiar śmiertelnych z terenu objętego katastrofą budowlaną. Szacunek dla ofiar tragedii jest moralnym zobowiązaniem dla wszystkich podmiotów władzy publicznej i powinny nim się także kierować wszystkie instytucje gospodarcze w celu sprawnego i bezpiecznego uporządkowania miejsca katastrofy" - czytamy w komunikacie.