"Wkrótce u władzy zostanie jeden Kaczyński"
"U władzy w Polsce wkrótce może pozostać tylko jeden Kaczyński - Lech" - pisze rosyjski dziennik "Izwiestija", zapowiadając piątkowe głosowanie nad samorozwiązaniem w polskim Sejmie.
W ocenie gazety "bliźniaków Kaczyńskich rozdzielą wybory", a "analitycy zgodnie wróżą im polityczny krach". Swój materiał dziennik tytułuje: "Jednojajowa polityka".
"Izwiestija" wskazują, że "bracia Kaczyńscy - prezydent i premier - spieszą się z rozwiązaniem parlamentu, aby zatuszować skandal związany z prześladowaniem polityków i dziennikarzy przez służby specjalne". "Jednak sytuacja grozi tym, że to oni sami mogą utracić realną władzę" - podkreśla dziennik.
Przypominając rozpad koalicji rządowej, dymisję wicepremiera Andrzeja Leppera i zatrzymanie byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, "Izwiestija" zauważają, że okazało się, że "bliźniacy byli otoczeni 'wrogami'". "Próby izolowania tych wrogów przy pomocy służb specjalnych doprowadziły do politycznej izolacji samych Kaczyńskich" - konstatuje gazeta.
"Izwiestija" odnotowują, że "lider Samoobrony Andrzej Lepper różnił się z Kaczyńskimi poglądami na takie kluczowe kwestie, jak rozmieszczenie w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej i stosunki z Rosją". "Lepper domagał się przeprowadzenia referendum w sprawie tarczy antyrakietowej i wytykał bliźniakom spory z Moskwą" - wyjaśnia dziennik.
"Wielu w Polsce obawia się, że okres ustawodawczego nierządu, gdy w kraju nie będzie parlamentu, Kaczyńscy wykorzystają do dalszego przykręcenia śruby oraz usunięcia z politycznej sceny wszystkich 'niepewnych' i 'podejrzanych'" - piszą "Izwiestija".
"Jednak nawet takie kroki raczej nie uratują bliźniaków - wszyscy analitycy zgodnie wróżą im polityczny krach" - zaznacza gazeta.
"Wkrótce na polskim Olimpie politycznym może pozostać tylko jedna połowa unikatowego tandemu rodzinnego - prezydent Lech, a premier Jarosław stanie się wspomnieniem. Dla jednych - komicznym. Dla innych - bolesnym" - konkluduje dziennik należący do koncernu gazowego Gazprom.
Jerzy Malczyk