Wkrótce samochody na węgiel?
Z analizy analizy ekspertów Głównego Instytutu Górnictwa wynika, iż podjęcie
produkcji paliw z paliw z węgla kamiennego jest dla polskiej gospodarki bardzo korzystne. Zgadzają się z tym z posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki - informuje "Gazeta Krakowska".
Członkowie sejmowej Komisji Gospodarki, w tym m.in. posłanki ziemi oświęcimskiej Beaty Szydło (PiS) oraz wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz, spotkali się z przedstawicielami placówek badawczych, AGH, przemysłu paliwowego, chemicznego oraz węglowego, m.in. prezesem Kompanii Węglowej SA Maksymilianem Klankiem oraz członkiem zarządu Firmy Chemicznej Dwory Józefem Tusińskim.
Przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla przygotowali prezentację "Produkcja paliw płynnych z węgla kamiennego - bariery i możliwości polskiego przemysłu". Z zaprezentowanej analizy wynika jasno, iż podjęcie produkcji jest dla polskiej gospodarki bardzo korzystne.
Podkreślano, że to właśnie pogranicze Śląska i Małopolski jest regionem, w którym taka produkcja może się rozwinąć. Bogate i nadające się do tego celu zasoby nadwiślańskich kopalń, w tym między innymi "Piasta", "Ziemowita", "Brzeszcz-Silesii", a także "Janiny" oraz zaplecze Firmy Chemicznej Dwory, stwarzają w tym zakresie ogromne możliwości - relacjonuje posłanka Szydło, dodając, że konieczne jest przede wszystkim opracowanie studium wykonalności takiego projektu, podjęcie działań organizacyjnych oraz wyznaczenie ośrodka decyzyjnego i koordynującego takie przedsięwzięcie.
Komisja przyjęła dezyderat, w którym zobowiązała rząd do przygotowania odpowiednich opracowań, wpisania tego projektu do opracowywanej strategii rozwoju górnictwa w Polsce i rozpoczęcia działań w celu jego realizacji. Wdrożenie produkcji paliw z węgla ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, rozwoju górnictwa, przy zapewnieniu rynków zbytu dla węgla kamiennego, rozwoju rynku pracy - podkreśla posłanka PiS. (PAP)